Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Oszczędzaj podwójnie na energooszczędnym domu

domek

Od roku 2020 budowanie domów spełniających najostrzejsze wymagania w obszarze oszczędności energii stanie się obowiązkiem. Obecnie jednak osoby budujące energooszczędne domy lub kupujące tego rodzaju nieruchomości od deweloperów skorzystać mogą ze specjalnego programu dopłat do kredytów hipotecznych.

Program dopłat do energooszczędnych inwestycji osób fizycznych administrowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Skorzystać mogą z niego wszyscy ci, którzy zainteresowani są budową energooszczędnego domu jednorodzinnego lub zakupem energooszczędnego domu jednorodzinnego, bądź  energooszczędnego  mieszkania od dewelopera. 

Tryb realizacji 

Proces przyznania dopłaty uzależniony jest od tego czy nieruchomość zostanie wybudowana, czy zakupiona od dewelopera. W tym pierwszym przypadku projekt budowlany musi zostać zaakceptowany przez tak zwanego weryfikatora, który oceni go względem zgodności z wytycznymi programu, czyli stopnia energooszczędności. Ważne jest jednak, by pamiętać, że wizyta weryfikatora jest płatna, a jej koszt oscyluje w okolicach kilku lub kilkunastu set złotych. Kolejnym krokiem jest wizyta w banku, który oferuje kredyty powiązane z programem.  Następnie, już po zakończeniu budowy, konieczna jest ponowna wizyta weryfikatora, który potwierdzi zgodność wykonania z założeniami projektu. Jego potwierdzenie musi zostać złożone następnie w banku, który udzielił kredytu, po czym NFOŚiGW wypłaci dotację, tj. spłaci część kapitału kredytu.

Sprawa jest znacznie uproszczona w przypadku, gdy dom lub mieszkanie spełniające założenia programu zakupione zostanie od dewelopera. W takiej sytuacji, to deweloper przejmuje na siebie większość formalności, po tym jak podpisana zostanie z nim umowa deweloperska lub przedwstępna. To jego zadaniem jest więc udokumentowanie zgodności z wytycznymi programu.

Ile można zyskać?

Wysokość oferowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dopłaty uzależniona jest od stopnia energooszczędności i rodzaju nieruchomości. Bezzwrotne dofinansowanie do 50 tysięcy złotych możliwe jest w przypadku domu pasywnego, a 30 tysięcy złotych w przypadku domu energooszczędnego. Dla mieszkań w budynkach pasywnych jest to 16 tysięcy złotych oraz 11 tysięcy dla nieruchomości w budynkach energooszczędnych. Co istotne, wysokość dofinansowania nie może przekroczyć poziomu kosztów, które powstały na skutek dostosowania nieruchomości  do kryteriów programu.

Jedynym minusem programu administrowanego przez NFOŚiGW jest to, że środki wypłacane są dopiero po zakończeniu realizacji inwestycji. Mimo to należy zaznaczyć, że energooszczędność domu lub mieszkania przekłada się na wysokość późniejszych opłat eksploatacyjnych. Na uczestnictwie w programie można więc skorzystać podwójnie.

[fot.sxc.hu]

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.