Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Ostatki Dobrego Startu

OSTATKIDOBREGOSTARTUCznF

Naglą terminy składania wniosków o świadczenie z rządowego programu „Dobry start”, czyli o wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł na każde uczące się dziecko. Na początku ostatniego tygodnia listopada 2019 r. wypłacono już 4,4 mln tych świadczeń na łączną kwotę 1,32 mld zł. O 300+ można się starać od początku lipca każdego roku do ostatniego dnia listopada. Wniosek można złożyć w formie pisemnej - w urzędzie lub pocztą - oraz elektronicznie przez portal empatia.mrpips.gov.pl, bankowość elektroniczną lub PUE ZUS.

Od lipca do końca października 2019 r. złożonych zostało 3,2 mln wniosków o środki z programu "Dobry start". W tym czasie wypłacono już 4,4 mln świadczeń na łączną kwotę blisko 1,32 mld zł - poinformowało ministerstwo rodziny PAP (Polską Agencję Prasową). Wnioski o świadczenie można składać do 30 listopada. Resort przypomniał, że celem programu jest wsparcie rodziców w wydatkach związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. 300 zł na wyprawkę szkolną przysługuje na każde uczące się dziecko do 20. roku życia. Według szacunków ministerstwa program powinien objąć wsparciem 4,6 mln uczniów.

Świadczenie z programu "Dobry start" przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat. Od 1 sierpnia o świadczenie mogą ubiegać się także uczniowie szkół dla dorosłych i szkół policealnych, jednak w ich przypadku wnioski można składać wyłącznie drogą tradycyjną (np. drogą pocztową lub podczas osobistej wizyty w urzędzie). "Dobry start" nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program nie obejmuje również studentów. Przy przyznawaniu 300+ nie obowiązuje jednak kryterium dochodów w rodzinie, czyli otrzymuje je każde dziecko bez względu na zamożność jego rodziców.

Od 2018 r. rodzice i opiekunowie każdego ucznia mogą dostawać po 300 zł na dziecko. W uzasadnieniu rządowej decyzji wyraźnie określono, że dotacja ma być dla wszystkich dzieci idących do szkoły: "Program, którego głównym celem jest wyrównywanie szans wśród uczniów, ma mieć charakter powszechny, dlatego wsparciem z programu zostaną objęte rodziny z dziećmi na utrzymaniu w wieku szkolnym bez względu na dochód". Dzięki wprowadzeniu programu wyraźnie zmniejszyło się grono rodzin (zwłaszcza wielodzietnych), które musiały zadłużać się, by przygotować dzieci do kolejnego roku szkolnego.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.