Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Opłaty za wodę mają być stałe w 2018 i 2019

PRAWOWODNECznF

Nowy urząd - regulator będzie zatwierdzał taryfy przedsiębiorstwom wodno-kanalizacyjnym. Od 2018 roku, wraz z wejściem w życie nowego Prawa wodnego, ma rozpocząć działalność – poinformowało ministerstwo środowiska. Opłaty za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków od mieszkańców mają się nie zmienić w dwóch pierwszych latach obowiązywania ustawy.

To bardzo ważna wiadomość dla wszystkich gospodarstw domowych w Polsce. Nie ma przecież ważniejszej substancji dla życia każdego człowieka niż woda. Wiceminister środowiska Mariusz Gajda wyjaśnił, że instytucję regulatora wprowadzi nowelizacja ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. "Projekt w tej sprawie jest praktycznie gotowy" – zapowiedział wiceminister.

Przedstawiciel resortu środowiska wyjaśnił, że regulator cen to wspólna inicjatywa rządu oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Regulator powstanie w ramach państwowego przedsiębiorstwa "Wody Polskie", przy jedenastu Regionalnych Zarządach Gospodarki Wodnej, na wzór URE (Urzędu Regulacji Energetyki). Zatwierdzać będzie ok. 2 tys. taryf dla przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych na okres 3-5 lat.

Regulator ma zapobiec windowaniu cen za wodę dla mieszkańców przez firmy wodno-kanalizacyjne

Rząd twierdzi, że za czasów koalicji PO-PSL ceny za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków wzrosły nawet o 70 proc.. Oprócz podwyżek uzasadnionych, np. inwestycjami - takimi, jak rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej – były też nadużycia i manipulacje. Zdarzały się przypadki, kiedy podwyżki były tłumaczone... dotacją z Unii Europejskiej, która następnie była amortyzowana jako środki własne przedsiębiorstwa, mimo że faktycznie była to dotacja.

Zgodnie z nowym prawem, teraz na początku taryfa zostanie przygotowana przez firmy wodno-kanalizacyjne. Następnie zostanie przesłana do gminy, a na końcu sprawdzona przez "Wody Polskie", które zatwierdzą ją bądź nie.

"Wody polskie" zgodne z dyrektywą

W myśl Prawa wodnego, powstaje Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie", które ma odpowiadać za całość gospodarowania zasobami wody w naszym kraju. Natomiast wdrożenie Prawa wodnego jest realizacją wymogu dostosowania krajowych przepisów dotyczących gospodarki wodnej do wymagań unijnej Ramowej Dyrektywy Wodnej.

Fot. pixabay

Słowa kluczowe: Unia europejska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.