Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Obniżka podatku PIT

OBNIZKAPIT2019CznF

Rząd przyjął projekt ustawy zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Zakłada obniżenie PIT z 18 do 17 proc. oraz podwyższenie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników co najmniej dwukrotnie. Nowa, obniżona stawka ma obowiązywać od 1 października 2019 r. Według resortu finansów ulga obejmie ok. 25 mln Polaków – nie tylko pracowników, ale też emerytów czy prowadzących działalność gospodarczą.

“W praktyce oznacza to, że przy niezmienionej pensji brutto na konta pracowników trafią wyższe wynagrodzenia netto, czyli ‘na rękę’. Zmiany odczują także emeryci, renciści czy osoby prowadzące działalność gospodarczą. Dodatkowo znacząco podwyższamy koszty uzyskania przychodów dla osób pracujących. Dzięki temu pracownik zapłaci jeszcze niższy PIT” – podkreślił minister finansów Marian Banaś. Resort finansów przypomniał, że to pierwsza od 10 lat istotna obniżka PIT, która realnie wpłynie na wzrost dochodów 25 mln Polaków. Zaproponowane przez rząd podwyższenie kosztów uzyskania przychodów obejmie nie tylko stosunek pracy, lecz także przychody z osobiście wykonywanej działalności przez osoby np. należące do składu zarządów, rad nadzorczych, a także zarządzające przedsiębiorstwem.

Obniżka PIT od 1 października 2019 r. ma być uwzględniana w poziomie wynagrodzeń Polaków. Dokładniej, od wypłat październikowych będą odprowadzane niższe zaliczki na podatek - przy zastosowaniu niższej stawki PIT i wyższych kosztów uzyskania przychodu. Obniżka obejmie jednak stawkę podatku w pierwszym progu podatkowym, czyli do 85 528 zł w skali całego 2019 r. Stawka dla drugiego progu podatkowego (ponad 85 528 zł) nie zmieni się i nadal będzie 32 proc. Jednocześnie od października 2019 wzrosną koszty uzyskania przychodów, które obniżają podstawę do opodatkowania. Dla pracownika zatrudnionego na jeden pełny etat koszty uzyskania przychodów w skali roku wzrosną z 1 335 zł do 3 000 zł rocznie. W przypadku zaplanowanej na 2020 r. płacy minimalnej - 2450 zł brutto miesięcznie, łączna oszczędność w skali roku wyniesie niemal 500 zł, zaś miesięcznie ponad 40 zł. Przy wysokich zarobkach, ale jeszcze nie wchodzących w drugi próg podatkowy, np. 7 000 zł brutto miesięcznie byłoby to ponad 950 zł w skali roku i około 80 zł miesięcznie.

Zresztą także osoby lepiej zarabiające zyskają na nowych rozwiązaniach. Bowiem np. pracownik wchodzący w drugi próg podatkowy do kwoty rocznej 85 528 zł także będzie opodatkowany niższą stawką 17 proc., zaś dopiero od nadwyżki obowiązywać będzie 32 proc. PIT. Ponadto zyskać mogą osoby pracujące na umowy cywilnoprawne czy prowadzące działalność gospodarczą – co najmniej od części dochodów także zapłacą obniżoną stawkę 17 proc., a nie 18 proc.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.