Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

O stypendium na studiach ma być łatwiej

STUDENTOMLEPIEJCznF

Od 1 października 2015, czyli od nowego roku akademickiego, wzrósł poziom dochodu na osobę w rodzinie studenta, który uprawnia go do starania się o stypendium socjalne. Teraz wynosi 668 zł, a był ok. 593 zł.

Zwiększają się też kwoty kredytów studenckich – do wyboru są dwie wysokości miesięcznej transzy: podstawowa 600 zł i podwyższona 800 zł. Ponadto rusza program - "Studiujesz? Praktykuj!". Przewiduje specjalne stypendia stażowe. Do tego szkoła wyższa ma opłacać zakwaterowanie, lub dojazdy, a także ubezpieczenie w trakcie trwania stażu.

Nowy jest też program „Studia dla Wybitnych” - stu najlepszych polskich studentów co roku będzie mogło, dzięki dofinansowaniu przez państwo, studiować w najbardziej renomowanych uczelniach świata.

Z drugiej strony zaczynają funkcjonować mechanizmy, których celem jest przyciągnięcie jak największej liczby cudzoziemców na polskie uczelnie. Np. studenci z zagranicy, zamiast płacić z góry za cały okres studiów, będą mogli płacić co semestr.

Jednak nie tylko „marchewka” czeka na żaków. „Kijem” na nieuczciwych ma być sprawdzanie prac dyplomowych systemami antyplagiatowymi. W ramach programu "Uczelnie Przyszłości" niektóre uczelnie dostały już pieniądze na systemy antyplagiatowe. W przypadku wykrycia plagiatu, zdobyty dzięki takiej pracy tytuł może być unieważniony.

W ramach "Uczelni Przyszłości" prowadzony ma być także program "Najlepsi z najlepszych" - dla studentów biorących udział w konkursach i zawodach międzynarodowych. Mają również znaleźć się pieniądze na interdyscyplinarne i międzynarodowe programy studiów doktoranckich. Ma być także wspomagane wdrożenie projektu "Nowych Programów Kształcenia"

Prowadzony będzie również monitoring losów absolwentów.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Kredyt bankowy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.