Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Nowelizacja prawa spadkowego zaczęła obowiązywać

SPADKIPONOWEMUCznF

Podstawowa nowość to wprowadzenie zasady, że spadkobiercy spłacają ewentualne długi wyłącznie do wysokości dziedziczonego majątku. Nowelizacja ma zapobiec sytuacjom, w których osoby obdarzone spadkiem - zamiast dodatkowego majątku - zostawały z długami przodków. Najczęściej spadkobiercy nie wiedzieli o takich niespodziewanych obciążeniach.

18 października 2015 r. weszły w życie nowelizacje kodeksów cywilnego i postępowania cywilnego. Zakładają one, że spadkobierca może spłacać odziedziczone długi tylko przejętym majątkiem. Jest to zasada odpowiedzialności "z dobrodziejstwem inwentarza".

Różnice pomiędzy starą a nową ustawą o przejęciu spadku

Poprzednio obowiązywała zasada „prostego przyjęcia spadku”. Jeżeli spadkobierca nie złożył w ciągu sześciu miesięcy oświadczenia o odrzuceniu spadku lub innej formie przyjęcia, to równocześnie przejmował pełną odpowiedzialność za długi spadkowe, w tym za takie o których nie miał wcześniej żadnego pojęcia.

Nowe przepisy automatycznie określają sposób przyjęcia spadku na zasadzie „z dobrodziejstwem inwentarza”. Za to, by dokonać „prostego przyjęcia spadku”, lub go odrzucić – trzeba teraz składać odpowiednie oświadczenie.

Zmiany w sytuacji spadkobierców

Ministerstwo Sprawiedliwości w komentarzu do wprowadzonych zmian prawa wyjaśniło, że zgodnie z nowymi przepisami brak oświadczenia o formie przyjęcia/odrzucenia spadku będzie oznaczało domyślne przyjęcie zasady „z dobrodziejstwem inwentarza”. Odpowiedzialność za długi będzie więc ograniczona tylko do tzw. stanu czynnego spadku, czyli do wartości aktywów spadku. Jeżeli więc na przykład wartość stanu czynnego spadku wynosi 100 tys. zł, a dług jest równy kwocie 300 tys. zł, to wierzyciel będzie mógł domagać się zapłaty jedynie 100 tys. zł.

Ułatwieniu ulega też forma sporządzania spisu inwentarza. Poprzednio musiał go wykonać komornik sądowy, który zatrudniał w tym celu rzeczoznawców. Powodowało to wysokie koszty sporządzenia takiego dokumentu, które musiał ponosić spadkobierca. Teraz spadkobierca będzie mógł samodzielnie sporządzić i złożyć - u notariusza, albo w sądzie - wykaz inwentarza, według wzoru ustalonego przez ministra sprawiedliwości. Takie formularze mają być dostępne w sądach i ich stronach internetowych, lub u notariuszy, którzy mają sporządzać specjalne protokoły.

Jeżeli spadkobierca wybierze formę wykazu inwentarza w postaci protokołu notarialnego, to będzie musiał zapłacić 200 zł + 23 proc. podatku VAT.

Jeśli po złożeniu wykazu inwentarza ujawnią się składniki majątku, lub długi nieumieszczone w wykazie, to będzie konieczne uzupełnienie takiego wykazu.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.