Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Nowe zasady wypowiadania umów o pracę

NOWEUMOYOPRACECznF

Przepisy, obowiązujące od 22 lutego 2016 r., zrównują zasady rozwiązywania umów o pracę niezależnie od czasu, na który są zawierane. Pracownicy zatrudnieni na czas określony mają teraz takie same uprawnienia w tym zakresie, jak ci zaangażowani na czas nieokreślony. Okresy wypowiedzeń zaczęły bowiem zależeć od rzeczywistego okresu stażu u danego pracodawcy. Poprzednio na umowach na czas określony powszechnie stosowano 14-dniowy okres wypowiedzenia.

Ta nowelizacja to skutek orzeczenia przyjętego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zalecił on państwom członkowskim zwiększenie stabilizacji zatrudnienia dla pracowników zaangażowanych na czasowych umowach o pracę, poprzez zrównanie ich pozycji z osobami pracującymi na umowach bezterminowych.

W praktyce, pracodawcy nie mogą już zwalniać pracowników zatrudnionych na czas określony w dwutygodniowym trybie wypowiedzenia. Teraz bowiem kiedy pracownik przepracuje co najmniej 3 lata - okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.

Będą kolejne zmiany

Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w wypowiedzi dla praca.interia.pl, zapowiedział całościową reformę Kodeksu pracy. Według wiceszefa resortu, rząd odpowiedni projekt chce poddać pod konsultację przedstawicielom pracodawców i związkowców w Radzie Dialogu Społecznego.  Oparty o to gremium rządowo-społeczny zespół ma opracować odrębne kodeksy indywidualne i zbiorowe stosunki pracy.

Komisja taka zaczęłaby swoje prace we wrześniu 2016 r. tak, by działania nad uchwaleniem nowego Kodeksu pracy zakończyły się podczas obecnej kadencji Sejmu.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Unia europejska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.