Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Nowe zabezpieczenia polskich banknotów

NOWEZABEZPBANKNOTCznF

Choć polskie banknoty są jednymi z najlepiej zabezpieczonych na świecie, Narodowy Bank Polski zdecydował o zastosowaniu nowych, udoskonalonych rozwiązań. Od kwietnia banknoty 10-, 20-, 50- i 100-złotowe o zmodernizowanych zabezpieczeniach zaczęto stopniowo wprowadzać do obiegu. Stare, dotychczas używane banknoty, pozostają ważne bezterminowo.

Polskie banknoty są fałszowane stosunkowo rzadko. Dla przykładu, w 2012 roku w obiegu znajdowało się ponad 1,2 mld sztuk banknotów, a wśród nich zidentyfikowano jedynie 10,5 tys. „fałszywek”. Jednak, mając na uwadze szybki postęp technologiczny w zakresie zabezpieczeń pieniędzy w ostatnich latach, Narodowy Bank Polski zdecydował się na modernizację zabezpieczeń polskich banknotów. Było dobrze, ale ma być jeszcze lepiej.

Zmodernizowane zabezpieczenia

Różnice w wyglądzie banknotów zmodernizowanych, a dotychczas emitowanych wynikają z zastosowania nowych zabezpieczeń. Podstawowa szata graficzna banknotów pozostała bez zmian, jednak nowe zabezpieczenia powodują, że różnice są zauważalne.

Na zmodernizowanych banknotach został umieszczony wzbogacony znak wodny z wizerunkiem władcy i cyfrowym oznaczeniem nominału widocznym pod światło na niezadrukowanym polu oraz korona w owalu, której pełny obraz widoczny jest podczas oglądania banknotu pod światło. Ponadto w promieniach UV na wszystkich banknotach widać kwadrat z cyfrowym oznaczeniem nominału (10, 20, 50, 100) i skrótem „ZŁ” oraz serię i numer banknotu. Modernizacji uległa również nitka zabezpieczająca, którą w nowej odsłonie umieszczono na wszystkich banknotach.

Nowe zabezpieczenia

Nowością jest zastosowanie pasa opalizującego z cyfrowym oznaczeniem nominału i skrótu „ZŁ” na odwrotnej stronie banknotów o nominałach 10 i 20 złotych. W przypadku banknotów 10 zł pas ma kolor turkusowy, a 20 zł – liliowy. Natomiast w banknotach o nominałach 50 i 100 złotych zastosowano farbę zmienną optycznie do oznaczenia charakterystycznych elementów graficznych na przedniej stronie banknotów. W banknocie 50 zł litera „K” w koronie płynnie zmienia kolor z zielonego na niebieski, a w banknocie 100 zł rozeta przechodzi ze złotego w kolor zielony.

Stare banknoty nadal w obiegu

Zmodernizowane zabezpieczenia zastosowano w banknotach o nominałach 10, 20, 50 i 100 złotych. Banknot 200-złotowy pozostaje bez zmian. Dotychczas wyemitowane i używane banknoty pozostaną w obiegu, aż do czasu ich naturalnego zużycia. Zniszczone lub uszkodzone banknoty będą stopniowo wycofywane i zastępowane zmodernizowanymi.

Od stycznia 2014 roku Narodowy Bank Polski i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych prowadzili ogólnopolską kampanię informacyjną „Bezpieczne Pieniądze”, której celem było przygotowanie wszystkich uczestników obrotu gotówkowego do zmian w zakresie nowych zabezpieczeń polskich banknotów. Ciekawe materiały i szczegółowe informację dotyczące zmodernizowanych banknotów można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego (www.nbp.pl).

Katarzyna Kołodziejczyk

(Fot. galvano.pl/wikimedia.org)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.