Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Nowe przepisy w Kodeksie pracy

ZMIANYWKODEKSIECznF

Od I kwartału 2016 r. nowe przepisy wprowadzają limity w stosowaniu umów na czas określony. Pracodawca będzie mógł zawrzeć tylko 3 takie umowy z jednym pracownikiem i to maksymalnie na 33 miesiące. Szef nie wykonujący tych przepisów może zapłacić grzywnę do 30 tys. zł.

Jednak nowelizacja Kodeksu pozostawia pracodawcom różne furtki. Jedna z nich dotyczy umów o pracę na okres próbny. W zasadzie można zaproponować ją tylko raz i jedynie nowemu pracownikowi, ale… będzie można ją zaproponować także wtedy, kiedy pracownik będzie wykonywał inną pracę, niż na poprzednim kontrakcie próbnym. Ponadto ten sam pracodawca będzie mógł powtórnie zawrzeć umowę próbną o tym samym rodzaju pracy z tym samym pracownikiem, jeśli od wygaśnięcia poprzedniej minęły już 3 lata.

Podobne odstępstwa  przewidziano również w przypadku pozostałych umów terminowych. Taki kontrakt będzie możliwy, niezależnie od przekroczenia 33-miesięcznego limitu, jeśli jego celem będzie zastąpienie pracownika, który znajdzie się na usprawiedliwionym zwolnieniu. Poza tym pretekstem do takiego działania będą prace dorywcze i sezonowe. Do tego dojdzie jeszcze klauzula „obiektywnych przesłanek leżących po stronie pracodawcy”.

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza też zmiany w okresach wypowiedzenia, które mają być zależne nie od rodzaju umowy, ale od długości jej obowiązywania. Przy umowach krótszych niż półroczne będzie można ją wypowiedzieć z dwutygodniowym wyprzedzeniem, a z miesięcznym - przy zawartych na okres dłuższy niż półroczny. Jeśli zatrudnienie będzie trwało 3 lata, okres ten ulega wydłużeniu do 3 miesięcy. Oznacza to, że pracodawcy muszą stosować takie same okresy wypowiedzenia przy umowach na czas określony, co w przypadku umów na czas nieokreślony.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.