Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Nowe przepisy 500+ korzystne dla rodzin

NOWELIZACJA500CznF

Wypłaty z programu 500+ nie mogą wpływać na wysokość alimentów i nie mogą być zajmowane przez komorników – to nowe regulacje wprowadzone przez Sejm w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz niektórych innych ustawach. Projekt tych poprawek zgłosił Prezydent RP.

Nowelizacja zakłada tworzenie specjalnych subkont do wpłacania świadczeń 500+, aby na pewno nie mogli zajmować ich komornicy.

Generalnie prezydencka ustawa przewiduje wyraźne, że świadczenia na dzieci nie mogą wpływać na wysokość alimentów. Doprecyzowuje także, że świadczenia z programu 500+ nie podlegają egzekucji komorniczej prowadzonej z rachunku bankowego. Choć w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci są zapisy mające na celu wyłączenie świadczenia spod egzekucji, mogą one być nieskuteczne w przypadku prowadzenia egzekucji z rachunku bankowego, który zajęty jest przez komorników. Do tej pory tłumaczyli się oni, że nie wiedzą, jakie środki znajdują się na zajętym rachunku i skąd pochodzą.

Potrzebna dodatkowa ochrona

Na wniosek PiS wprowadzono więc do projektu zapis o specjalnych subkontach - bezpłatnych, wyodrębnionych rachunkach rodzinnych, do których komornicy nie będą mieli dostępu.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk przypominał, że jego resort – jeszcze przed nowelizacja z czerwca 2016 r. - wprowadził co najmniej trzy poziomy zabezpieczenia świadczeń 500+ przed komornikami. W ustawie zapisano, że nie podlegają one egzekucji, a osobom zadłużonym gmina na ich życzenie ma obowiązek wypłacić je w gotówce. Dodatkowo w kwietniu ministerstwo wysłało do wszystkich banków numery kont, z jakich wypłacane są świadczenia wychowawcze, a gminom zlecono opatrywanie przelewów specjalnym tytułem, co umożliwia zarówno bankom, jak i organom egzekucyjnym identyfikację świadczeń wychowawczych. Pomimo tego dochodziło do przypadków zajmowania tych świadczeń przez komorników.

(Fot. freeeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.