Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Nowe narzędzia komorników

E-KOMORNICYCznF

Dłużnikom trudniej będzie uciec z majątkiem. Od września 2016 r. komornicy dostają m.in. możliwość przeprowadzania e-egzekucji i elektronicznych zajęć rachunków bankowych. Pozwoli to na błyskawiczne przeprowadzenie czynności komorniczych.

Dotąd dłużnicy mogli uprzedzać czynności komornicze i sprzedać lub podarować majątek zanim został on faktycznie zajęty. Już od 1 lipca 2016 komornik, zamiast wysyłać do sądu wniosek o wpis do księgi wieczystej o wszczęciu egzekucji, może dokonać go sam w specjalnym, ogólnopolskim systemie informatycznym. Licytacje w formie elektronicznej, mają też znacznie rozszerzyć grono ich potencjalnych uczestników.

Kolejne zmiany też oparte są na elektronice

Mają zacząć obowiązywać od 8 września br. Pierwsza z nich to e-licytacje ruchomości. Sprzedaż w drodze licytacji elektronicznej będzie dokonywana za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, który stworzy Krajowa Rada Komornicza. Korzystanie z niego będzie darmowe.

Kolejna zmiana to e-zajęcie konta bankowego. Od 8 września zajęcie odbywać się będzie także drogą elektroniczną. Teraz, by zająć rachunek dłużnika, komornik wysyła wniosek do banku pocztą lub przesyłką kurierską. Zanim jednak ten wniosek dotrze do banku, dłużnik ma czas, by wyczyścić konto. Kolejnym ważnym argumentem za e-zajęciem jest dążenie do wyeliminowania ryzyka popełnienia błędu przez pracownika banku, podczas wprowadzania zapisów o zajęciu.

Surowe kary za kłamstwa

Komornicy będą mogli żądać od dłużnika, pod rygorem więzienia, wyjaśnień niezbędnych do egzekucji długu. Za odmowę takich wyjaśnień lub podanie nieprawdziwych informacji będzie grozić do trzech lat więzienia. Wcześniej komornik, za odmowę wyjaśnień bądź podanie fałszywych danych, mógł ukarać  dłużnika jedynie grzywną do 2 tys. zł.

Mniejsze opłaty, bo dłużnik ułatwił

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o komornikach zakłada, że jeśli dłużnik dobrowolnie opuści lokal lub odda mienie podlegające egzekucji komorniczej, to wierzyciel odzyska od komornika część opłaty za wszczęcie postępowania.

Obecnie opłata stała, jaką wierzyciel musi zapłacić komornikowi za egzekucję, wynosi 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, osobno za każdą izbę. Natomiast w myśl nowelizacji, komornik zachowa z tej opłaty 500 zł, a zwróci wierzycielowi to, co tę kwotę przekracza, jeśli oczywiście dłużnik usłucha wezwania komornika.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.