Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Niższy VAT na słoneczne

NIZSZYVATSLONECZNECznF

Sejm przyjął zrównanie stawki VAT na domowe instalacje fotowoltaiczne. Kolejne ułatwienia dla prosumentów energii mogą wejść w życie na początku 2020 r. - zapowiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Omawiała ona efekty wprowadzania rządowego programu “Energia Plus”, skierowanego do osób produkujących energię elektryczną na własne potrzeby, tak zwanych prosumentów. Z podanych przez minister szacunków wynika, że każdego dnia 2019 r. przybywało w Polsce ok. 200 nowych instalacji.

Jednak proces ten trzeba znacznie przyspieszyć jeśli Polska chce spełnić wymagania Unii Europejskiej w zakresie redukcji CO2 i węgla w energetyce. Dlatego od początku 2020 r. wchodzą nowe ulgi. Każdy nowy panel słoneczny zostanie objęty niższą 8-procentową stawką VAT, niezależnie gdzie będzie zainstalowany. Poprzednio taki niższy podatek obowiązywał jedynie w przypadku ogniw na dachach domów. Teraz obejmie również panele położone w innych miejscach, np. w ogrodzie, na dachu stodoły, garażu, obory czy na polu przy domu. Ponadto dotacje do instalacji fotowoltaicznych, pochodzące z programu "Mój Prąd", zostaną zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Mogą więc wynieść 5 tys. zł “na rękę”, a nie 4,1 tys. zł. W planach ministerstwa są kolejne zmiany w prawie, m.in. w ustawie o OZE, które mają ułatwić rozwój energetyki prosumenckiej.

Wśród proponowanych rozwiązań jest m.in. wprowadzenie w życie koncepcji tzw. "wirtualnego prosumenta" czyli umożliwienie np. spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym produkcji energii na własny użytek. Kolejne zmiany mają dotyczyć mechanizmu rozliczania opłaty dystrybucyjnej czy uproszczenie systemu tzw. opustów prosumenckich. Według założeń, producent wysyłający do sieci nadwyżki energii miałby możliwość pobrania z niej takiej samej ilości prądu. Obecnie prosumenci zgodnie z przepisami otrzymują z powrotem od 20 do 30 proc. mniej energii.

Jak argumentuje minister, rozwój energetyki prosumenckiej jest jedynym sposobem na osiągnięcie w 2020 r. zadeklarowanego przez Polskę poziomu 15 proc. udziału OZE (Odnawialnych Źródeł Energii) w ogólnej produkcji prądu elektrycznego. Jeśli nawet nie uda się osiągnąć tego celu, to ważne byśmy jak najbardziej zbliżyli się do niego, bo ułatwi to naszemu krajowi negocjacje z Komisją Europejską w zakresie wysokości ewentualnych opłat karnych.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Unia europejska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.