Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Niższe podatki dla małych firm

CITNIZSZYDLAFIRMCznF

Rząd konsekwentnie wypełnia wyborcze zobowiązania. Od 1 stycznia 2017 r. mali przedsiębiorcy będą płacili niższy podatek CIT. Jego stawka spadnie z 19 do 15 proc.. Prezydent Andrzej Duda podpisał, uchwaloną przez Parlament z inicjatywy rządu Beaty Szydło, nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Obniżenie będzie dotyczyć tzw. małych firm mających osobowość prawną, u których wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług), nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro.  Przy przeliczeniach tej kwoty na złote ma być stosowany średni kurs euro ogłaszany przez NBP w pierwszy roboczy dzień października poprzedniego roku podatkowego.

Obniżoną stawkę podatku CIT będą mogły stosować także firmy rozpoczynające swoją działalność, przy czym tego rodzaju nowe podmioty będą musiały spełnić określone warunki wymienione w ustawie.

Minister Finansów szacuje, że z preferencyjnej 15-procentowej stawki podatku CIT może skorzystać blisko 90 proc. wszystkich podatników tego podatku, czyli nawet 400 tysięcy przedsiębiorstw. Na podstawie danych z poprzedniego roku podatkowego firm spełniających warunek obrotów poniżej 1,2 mln euro było w Polsce 393 tysiące, przy czym tych które wykazały dochód za ten rok tylko 135 tysięcy.

Ulga masowa, ale nie dla wszystkich

Ustawa zawiera także przepisy uniemożliwiające korzystania z obniżonej stawki podatku CIT tym przedsiębiorcom, którzy na przykład dokonali podziału istniejącego przedsiębiorstwa, aby skorzystać z nowej możliwości.

Wprowadzona nowelizacja prawa podatkowego nie będzie dotyczyła również przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, ale rozliczających się z fiskusem w ramach podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). To tzw. „jednoosobowa działalność gospodarcza”. Ta kategoria przedsiębiorców ma zdaniem resortu finansów już możliwość wyboru podatku, może to być liniowa stawka wynosząca 19 proc. (podczas gdy podatek dochodowy od osób fizycznych - PIT - ma skalę progresywną składającą się z dwóch stawek 18 i 32 proc.), albo uproszczone formy opodatkowania takie, jak ryczałt od przychodów ewidencjonowanych czy karta podatkowa.

Neutralne dla państwa, ale korzystne dla polskiego biznesu

Według resortu finansów łączny koszt, wprowadzenia obniżonej stawki podatku dochodowego dla małych firm, dla budżetu państwa nie powinien być wyższy niż 270 mln zł. Natomiast jednocześnie wprowadzone uszczelnienia przyniosą podobnej wysokości dodatkowe dochody, a więc w ostatecznym rozrachunku zmiany będą neutralne dla finansów państwa.

Obniżenie stawki podatku dochodowego dla małych firm z 19 do 15 proc. najprawdopodobniej będzie dotyczyło głównie firm polskich (znacznie mniejszych od międzynarodowych koncernów) i jest realizacją kolejnego zobowiązania wyborczego Prawa i Sprawiedliwości skierowanego tym razem do polskich przedsiębiorców. Inne postulaty tego środowiska będą przedstawiane i realizowane w ramach Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przygotowywanej przez wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.