Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Niespodziewanie wysoki wzrost przemysłu

WYSOKIWZROSTPRZEMYSLUCznF

Wyniki polskiego przemysłu z lutego 2019 r. zaskoczyły zawodowych analityków gospodarki. Tempo wzrostu produkcji w Polsce przyspieszyło mimo, że ekonomiści spodziewali się hamowania. Główną przesłanką złych prognoz były gorsze wyniki największych gospodarek Unii Europejskiej, a zwłaszcza niemieckiej. Jednak polska gospodarka poradziła sobie z pierwszymi objawami unijnego spadku dynamiki przemysłu. Okazało się zaś, że rację mieli przeciętni Polacy, bo równocześnie wyraźnie poprawiały się nastroje konsumentów.

Takie dane dały podstawy do silnego rozwoju ekonomicznego w kolejnych miesiącach 2019 r. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że w lutym staliśmy się liderem rozwoju w UE, natomiast dane za marzec i kwiecień powinny potwierdzić odporność naszej gospodarki. “Polski sektor przemysłowy jest odporny na widoczne w UE spowolnienie” - oceniła minister.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował, że produkcja przemysłowa w lutym 2019 r. wzrosła o 6,9 proc. rok do roku (rdr), a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 1,5 proc. Jednak produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo rdr wzrosła o 6,5 proc., a mdm (miesiąć do miesiąca) też wzrosła o 1,7 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w lutym rdr o 4,5 proc., a mdm spadku o 3,1 proc. Ich prognozy okazały się więc znacznie gorsze niż rzeczywistość.  Tymczasem w UE od listopada 2018 r. produkcja przemysłowa spadała w ujęciu rocznym średnio o niemal 2 proc.. W lutym 2019 r. polski przemysł rozwijał się najszybciej w UE. 

W porównaniu z lutym 2018 roku produkcja sprzedana przemysłu była wyższa w 27 (spośród 34) działach przemysłu. Rosła najszybciej w produkcji pozostałego sprzętu transportowego (20,5 proc.), urządzeń elektrycznych (13,8 proc), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (12,6 proc.), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (11,4 proc.), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (11,3 proc.), oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep i chemikaliów i wyrobów chemicznych (pow. 9 proc.). Spadek produkcji przemysłowej nastąpił m.in. w produkcji skór i wyrobów skórzanych (18,1 proc.) oraz wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (4,7 proc.), a także koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (3 proc.).

Równocześnie GUS opublikował wyniki badań nastrojów polskich konsumentów: “Bieżące i przyszłe nastroje konsumentów były w marcu lepsze niż miesiąc wcześniej”. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, był wyższy o 2,7 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 8,2. GUS podał że wszystkie składowe wskaźnika uzyskały wartości wyższe niż przed miesiącem. Największy wzrost odnotowano dla oceny obecnej sytuacji ekonomicznej kraju.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Unia europejska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.