Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Niemal połowa Polaków złożyła PIT w Internecie

WIECEJEPITOWCznF

48 proc. Polaków złożyło swoje zeznania podatkowe elektronicznie, przez internet, a 37 proc. zrobiło to osobiście w urzędzie - wynika z badania CBOS "PIT-y 2016". Od 2016 r. liczba składających PIT-y przez Internet przekroczyła liczbę przynoszących wypełnione deklaracje osobiście do urzędu.

Według CBOS, od 2011 r. odsetek składających swoje roczne rozliczenia podatkowe w skarbówce zmalał o połowę. Natomiast sześciokrotnie wzrósł odsetek decydujących się na wysłanie ich drogą elektroniczną. Na e-deklaracje najczęściej decydowali się najlepiej wykształceni, w wieku 25-44 lata, a także mieszkańcy największych miast.

Osobiście PIT-y częściej od pozostałych składali najstarsi respondenci oraz z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym. Stosunkowo rzadko z tej formy korzystali mieszkańcy największych, ponad półmilionowych miast. Z kolei na wysłanie swoich zeznań pocztą częściej decydowali się najstarsi respondenci i mieszkańcy największych miast.

62 proc. pytanych rozliczających się z urzędem skarbowym stwierdziło, że przygotowanie rocznego zeznania podatkowego było łatwe, a trudne tylko dla 21 proc.. W porównaniu z poprzednim rokiem zwiększył się odsetek badanych, dla których rozliczenie PIT-u było łatwe (o 8 punktów procentowych), zarazem nieznacznie zmniejszył się odsetek tych, którym sprawiało to trudność (o 3 punkty). Trudności w przygotowywaniu zeznań podatkowych częściej niż pozostali zgłaszali podatnicy gorzej wykształceni, respondenci w wieku 55 lat i więcej, a także mieszkańcy wsi i mniejszych miejscowości. Z kolei mieszkańcy dużych i największych miast, absolwenci wyższych uczelni oraz młodsi badani częściej niż inni deklarowali, że rozliczenie PIT-u było dla nich łatwe.

Z nowego rozwiązania polegającego na sporządzeniu zeznania podatkowego przez urząd skarbowy częściej niż inni korzystali respondenci w wieku 35-44 lata, mieszkańcy największych miast oraz badani z wykształceniem co najmniej zasadniczym zawodowym. 

Dwie trzecie podatników samodzielnie rozliczających się z fiskusem przekazało 1 proc. swoich podatków organizacjom pożytku publicznego. Najczęściej pomagającym konkretnym osobom - znanym im osobiście lub ze słyszenia. Chętnie również przekazywali 1 proc. swoich podatków organizacjom, których cele i działalność znają i popierają. Z kolei zaniechanie przekazania części podatków organizacjom pozarządowym najczęściej uzasadniali brakiem czasu, zapomnieniem oraz nieznajomością żadnej organizacji wartej wsparcia – podsumował CBOS.

(Fot. pixabay.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.