Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Nie sprzedaż mieszkania bez zaświadczenia

UZYTKOWANIEWIECZYSTECznF

Gminy, starostwa powiatowe i urzędy marszałkowskie muszą wydać zaświadczenie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. Tak wskazuje ustawa obowiązująca od 5 października 2018 r. Jeśli właściciele mieszkań posadowionych na takich gruntach do 1 stycznia 2019 r. nie otrzymają odpowiednich zaświadczeń, to nie będą mogli sprzedać swoich lokali. Wiceminister inwestycji i rozwoju zaapelował do urzędników samorządowych o szybkie przystąpienie do pracy.

Jak powiedział wiceminister Soboń PAP (Polskiej Agencji Prasowej), "urzędy od wejścia w życie ustawy mają czas na przygotowanie zaświadczeń o przekształceniu, w których będą także informacje o wysokości opłaty przekształceniowej. Nie muszą z tym czekać na ostatnią chwilę". Zaświadczenia powinny zostać przygotowane dla gruntów samorządowych i Skarbu Państwa. Wydawać je mają urzędy, które dotychczas prowadziły sprawy użytkowania wieczystego: gminy, starostwa powiatowe, urzędy marszałkowskie.

Przekształcenie, zgodnie z ustawą, musi być odpłatne. Odpłatność za przekształcenie na gruntach Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego to 20 opłat rocznych, które trzeba zapłacić za własność. Przewidziano bonifikaty, które mają zachęcać do jednorazowej spłaty. "Im szybciej zostaną wydane zaświadczenia, tym szybciej użytkownicy będą mogli dokonać jednorazowej spłaty" - podkreślił wiceminister, kierując zachętę do samorządowców. Dodał, że na gruntach Skarbu Państwa w przypadku jednorazowej spłaty bonifikata sięgnie nawet 60 proc. Soboń poinformował, że resort ma już wiele publicznych deklaracji samorządowców o wprowadzeniu bonifikat podobnych do obowiązujących na gruntach Skarbu Państwa. Blisko 2 mln właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych, a w tym przypadku to samorząd decyduje o wysokości bonifikaty.

Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów umożliwi ustawowe przekształcenie z dniem 1 stycznia 2019 r. we własność gruntów na rzecz właścicieli domów jednorodzinnych i samodzielnych lokali położonych w budynkach wielorodzinnych. Obejmuje również budynki gospodarcze, garaże oraz inne obiekty i urządzenia budowlane, niezbędne do prawidłowego i racjonalnego korzystania z budynków mieszkalnych.

Fot. pixabay. com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.