Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Nie powietrzna, a finansowa

PODUSZKAFINANSOWACznF

Eksperci od finansów poduszką finansową nazywają wszelkie pieniądze zgromadzone na ciężkie czasy. Kiedyś mądrość ludowa mówiła o zaskórniakach na czarną godzinę. W dzisiejszych czasach niestabilności takie myślenie jest jeszcze bardziej uzasadnione.

Najpowszechniejsze obecnie zagrożenie to utrata pracy. Jednak również wypadek, czy choroba mogą spowodować finansowa katastrofę. Warto więc wcześniej przygotować się na takie nieprzyjemne zdarzenia. Uszyć w porę swoją poduszkę finansową.

Jak to zrobić?

Zacznijmy od przeglądu domowych wydatków. Ustalmy jakie są niezbędne, a jakie możemy ograniczyć bez szkody dla naszego codziennego funkcjonowania. Pomocne w tym mogą być proponowane przez instytucje finansowe tzw. managery finansowe, które pomagają zorientować się czy nie wydajemy zbyt dużo. Opłaca się ciąć wydatki, nawet jeśli kwoty do okrojenia okażą się kilkuzłotowe w skali miesiąca. Wiadomo – "ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka".

Teraz sprawdźmy ile możemy odłożyć każdego miesiąca. Niekonieczne jest oszczędzanie całej nadwyżki uzyskanej po przeglądzie domowych wydatków. Specjaliści radzą odkładać 50 proc. takich nadwyżek.

Następny krok to ustalenie ile docelowo powinniśmy zaoszczędzić. Obowiązkowo wychodzimy od stałych wydatków, które musimy pokrywać niezależnie od tego czy mamy stabilne źródło dochodu, czy nie. Poduszka finansowa nie powinna być bowiem mniejsza niż trzykrotność miesięcznych kosztów naszej rodziny, a najlepiej gdyby miała wartość takich sześciomiesięcznych kosztów. Wliczamy do nich np.: czynsz, media, rachunki, raty kredytów oraz oczywiście niezbędne wydatki na życie - jedzenie, ubrania itp.

 Gdzie przechowywać oszczędności?

Po ustaleniu kwot możliwych do odkładania co miesiąc i zaplanowaniu ostatecznej sumy naszej poduszki finansowej, warto wybrać bezpieczną formę przechowywania pieniędzy. Mogą to być konto oszczędnościowe, lub lokata. Konto zapewnia szybki dostęp do oszczędności. Warto ustalić stałe zlecenie comiesięcznego przelewania na rachunek oszczędnościowy określonej kwoty z konta, na które wpływa nasze wynagrodzenie. Lokata zabezpiecza nas przed pokusą przedwczesnego sięgnięcia po oszczędności, bo w razie jej zerwania instytucja finansowa odda kapitał, a obetnie odsetki.

W budowaniu własnej poduszki finansowej, podobnie jak w przypadku wielu innych czasochłonnych przedsięwzięć, najważniejsza jest jednak systematyczność, niezależnie od metod, jakie przyjmiemy.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.