Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Nie dziedzicz długu

NIEDZIEDZICZDLUGUCznF

Przyjęta przez posłów nowa ustawa zmienia zasady odpowiedzialności spadkobierców za odziedziczone długi. Nie wszyscy bowiem zdajemy sobie sprawę, że spadek z obciążeniami zamiast stanowić wsparcie, pozostawione nam przez odchodzącego bliskiego, może stać się finansową pułapką.

Do niedawna, bez odpowiedniego, oficjalnego zastrzeżenia w ciągu sześciu miesięcy od dnia śmierci spadkodawcy groziła nam spirala długów. Szczególnie uciążliwe mogły być niespłacone kredyty bankowe, czy prywatne pożyczki, ale także zaległe opłaty za pozostawiony dom, lub mieszkanie.

Uchronić się przed tym można było przez przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W tym celu trzeba było złożyć stosowne oświadczenia w sądzie, albo u notariusza. Przejmowaliśmy wprawdzie długi, ale ograniczone do wartości otrzymanego spadku. Np. dostaliśmy mieszkanie po rodzicach warte 250 tys. zł, ale z ich długami przekraczającymi 400 tys.. Po deklaracji o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza nasze obciążenie zamknęłoby się kwotą odpowiadającą wartości lokalu (250 tys.), a reszty nie musieliśmy spłacać.

Jeśli choć jeden ze spadkobierców złożył oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, to również ci którzy nie złożyli żadnego oświadczenia, przyjmowali spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Zmiany korzystne dla spadkobierców

Po zmianie ustawy spadkobierca automatycznie będzie odpowiadał za długi zmarłego tylko do wysokości przejętego majątku. Natomiast żeby przejąć spadek wprost, albo go odrzucić, trzeba będzie złożyć oświadczenie.

Spadkobiercy sami będą mogli składać - w sądzie, lub u notariusza - wykaz inwentarza, według wzoru ustalonego przez ministra sprawiedliwości. W przypadku niekwestionowania przez wierzycieli takiego wykazu, będzie można uniknąć kosztów sporządzenia spisu inwentarza.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.