Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Nie daj oszukać się na autozłomie

HISTORIAPOJAZDUCznF

Ministerstwo cyfryzacji uruchomiło usługę internetową, która pozwala bez wychodzenia z domu sprawdzić historię pojazdu zza granicy. Aplikacja pomaga uniknąć przykrych niespodzianek przy zakupach samochodów importowanych z rynku wtórnego wybranych krajów europejskich oraz USA i Kanady. Przedstawiciele resortu zapewniają, że usługa stwarza możliwość sprawdzenia przeszłości aut, które wystawiono na sprzedaż przed zarejestrowaniem ich w Polsce. Obejmuje te, których jeszcze nie ma w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Usługa jest bezpłatna. Aby z niej skorzystać musisz zalogować się za pomocą profilu zaufanego. Chodzi o to, by zabezpieczyć zewnętrzny system przed hurtowym pozyskiwaniem z niego danych, a jednocześnie zapewnić dostęp indywidualnym kupującym. Trzeba też znać numer rejestracyjny oraz VIN auta, a także datę pierwszej rejestracji.

Jeśli wybrany przez nas samochód jest w bazie, to w zakładce „Dane zagraniczne” zobaczymy informacje w siedmiu kategoriach:

  • kradzież,

  • złomowanie,

  • powypadkowy,

  • uszkodzony,

  • "przekręcony" licznik,

  • niedopuszczony do ruchu,

  • służył jako taksówka.

W przypadku potwierdzenia danej kategorii, w systemie pojawi się alert zaznaczony czerwonym wykrzyknikiem. Jeśli pojazdu nie ma w bazie zagranicznej, system również nas o tym poinformuje odpowiednim komunkatem tekstowym.

Obecnie historia pojazdu umożliwia sprawdzenie aut pochodzących z wybranych krajów europejskich (m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch czy Szwecji), a także z USA i Kanady.

Serwis działa pod adresem www: historiapojazdu.gov.pl.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Zakupy online

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.