Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Nasze cele finansowe w Nowym Roku

NOWOROCZNEFINANSECznF

Jak co roku w styczniu większość z nas podejmie szereg postanowień – także finansowych. Sprawdź, w jaki sposób wyznaczać sobie cele i na co warto się zdecydować, by lepiej prowadzić domowy budżet i skuteczniej planować wydatki.

Jak wyznaczać cel noworocznych postanowień?

Wyznaczanie sobie celów wymaga nie tylko entuzjazmu, ale i odpowiedniej dawki wiedzy oraz zdrowego rozsądku. Jeżeli chcemy uniknąć sytuacji, w której po tygodniu z naszych planów pozostają tylko wspomnienia – zainteresujmy się metodą SMART.

Akronim ten określa pięć postulatów, których spełnienie oznacza poprawne sformułowanie celu. Zgodnie z nimi prawidłowo postawiony cel powinien być:

 • Szczegółowy (a więc nie „chciałbym oszczędzać” tylko „zamierzam zaoszczędzić na ogrzewaniu domu poprzez zakup opału w momencie, w którym będzie tańszy”).
 • Mierzalny (nie „będę lepiej zarządzał czasem”, ale „chcę zyskać X minut dzięki lepszej organizacji czasu”).
 • Atrakcyjny
 • Realistyczny (zbyt wysoko postawiona poprzeczka sprawi, że nasz plan od początku skazany będzie na klęskę).
 • Terminowy (postanowienia i plany bez daty realizacji nie angażują – najlepiej wyznaczmy sobie kolejne etapy).

Spełnienie wszystkich tych wymagań nie zagwarantuje nam co prawda sukcesu, ale znacząco podniesie szanse na jego odniesienie.

Planowanie domowego budżetu zgodnie z metodą SMART

W teorii wszystko wydaje się być proste – jednak przejście do praktyki może wymagać odrobiny pracy. Przedstawiamy trzy cele, które możesz zaplanować zgodnie z omawiają metodą

1)       Poduszka finansowa:

 • Wyznacz jej optymalną wartość (zgodnie z tym artykułem) (S)(M).
 • Wypunktuj wszystkie jej zalety (dysponując rezerwą pieniężną nie tylko zapewnisz sobie bieżący spokój,  ale i możesz podejmować większe ryzyko przy podejmowaniu ważnych decyzji) (A).
 • Określ swoje możliwości w odkładaniu pieniędzy i dostosuj do nich tempo tworzenia poduszki finansowej – może to zająć nawet kilka lat (R).
 • W regularnych odstępach czasu (rekomendujemy 3 miesiące) sprawdzaj odłożoną kwotę i dokonuj korekty założeń (T).

2)       Organizacja domowych wydatków:

 • Określ metodę i narzędzia prowadzenia bilansu (arkusz kalkulacyjny, tradycyjny notatnik lub specjalny program) (S).
 • Wyznacz sobie kwotowy cel – w ujęciu miesięcznym i kwartalnym (M)(T).
 • Jeżeli sama oszczędność nie jest dla Ciebie wartościowa – wyznacz sobie nagrodę (wyjazd na urlop, atrakcyjny gadżet itp.) (A).
 • Odłóż odpowiedni margines bezpieczeństwa na nieprzewidziane wydatki (R).

Z pomocą mogą przyjść Ci instytucje finansowe, takie jak banki czy SKOK-i, które oferują doradztwo finansowe. Szczególnie te ostatnie, jako organizacje spółdzielcze i stawiające sobie za cel nie tylko zysk, ale i kwestie społeczne, mogą wesprzeć Cię w walce o poprawę stanu Twoich finansów.

Jak ograniczyć spontaniczne zakupy?

Kiedy zaczniesz zapisywać codzienne wydatki, mogą przerazić Cię kwoty uciekające z Twojego portfela za pośrednictwem kart płatniczych. Szczególnie karty zbliżeniowe, dzięki prostocie i wygodzie obsługi oraz braku poczucia kontaktu z prawdziwym pieniądzem (a także opóźnieniem w rejestracji wydatków na koncie), skłaniają do spontanicznych zakupów.

Co prawda rachunki za płatności zbliżeniowe zazwyczaj opiewają na niewielkie kwoty – ale ich skumulowanie czyni z nich poważną pozycję w bilansie płatniczym.

Na szczęście nie musisz rezygnować z karty płatniczej, by narzucić sobie odpowiednią dyscyplinę. Rozwiązaniem będzie skrupulatne zbieranie paragonów – i odnotowywanie ich na bieżąco w Twoim bilansie.

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.