Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Najwięcej długów czynszowych w Warszawie

DLUGICZYNSZOWECznF

Według najnowszego raportu Biura Informacji Gospodarczej (BIG), największy udział w długu czynszowym Polaków ma województwo mazowieckie - 35 mln zł, w tym 29 mln zł to dług lokatorów z Warszawy. Łączne zaległości czynszowe lokatorów i firm w całym kraju przekraczają 130 mln zł.

"Choć mogłoby się wydawać, że tuż za stolicą na liście miast z wysokimi kwotami niezapłaconego czynszu, znajdować się powinny Kraków, Łódź, Wrocław i Poznań, to jednak okazuje się, że do pierwszej piątki trafiły dużo mniejsze miejscowości" - napisano w raporcie BIG.

Elblążanie to drudzy najbardziej zadłużeni mieszczanie w Polsce - długi czynszowe przekraczają tu 21,2 mln zł. Kolejnymi miastami w tej niechlubnej klasyfikacji są Legnica, której zaległości wynoszą 19,3 mln zł oraz Radom i Pabianice, zadłużone kolejno na 4,4 i 4,3 mln zł.

Spółdzielnie i wspólnoty nie pilnują lokatorów

 "Nadal duża grupa spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych nie dyscyplinuje niesolidnych najemców" - skomentował BIG. Jak wskazują twórcy raportu, wynika to z generalnie małej aktywności spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz gmin, które zarządzają lokalami.

Z danych zawartych w raporcie wynika, że ponad 82 proc. zaległości czynszowych należy do pojedynczych osób, 13 proc. do dwóch domowników, zaś 3 proc. jest wspólnym długiem trzech osób z rodziny. "Osoby pełnoletnie zameldowane z jednym lokalu, w chwili, gdy pojawia się zaległość zgromadzona za brak uregulowanych rachunków za czynsz, mogą wspólnie zostać wpisane przez spółdzielnie mieszkaniową do rejestru dłużników (oddzielnymi wpisami)" – podpowiada BIG.

Jednak jest coraz lepiej

Według danych BIG, w ciągu 6 miesięcy ogólna kwota polskiego zadłużenia z tytułu czynszu zmniejszyła się ze 139,5 do 130,3 mln zł. Spadek zaległości lokatorskich odnotowano w 11 województwach. Największy w kujawsko-pomorskim z 10,4 na 2,5 mln zł. Z kolei ponad dwukrotny wzrost zaległości odnotowano w woj. wielkopolskim (wzrost z 3,5 do 6,8 mln zł).

Wśród rekordzistów z największymi długami znalazła się firma z Mazowsza, której dług za nieuregulowane rachunki czynszowe to 3,7 mln zł. Najbardziej zadłużona osoba fizyczna ma zaległość wynoszącą 928 tys. zł.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.