Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Najubożsi emeryci mniej oddadzą komornikom

KOMORNICYEMERYCICznF

Według analizy Krajowego Rejestru Długów (KRD), połowę wydatków polskich emerytów pochłaniają żywność oraz koszty mieszkania z opłatami za wodę, prąd czy gaz. Poważnym obciążenie są też zakupy leków. Seniorom, których konto zajął komornik, już na początku każdego miesiąca zaczyna brakować pieniędzy na podstawowe potrzeby życiowe. Zdarza się, że takie osoby zaciągają drobne pożyczki, które w kolejnych miesiącach spłaty, jeszcze pogłębiają ich ciężkie położenie.

Właśnie z myślą o takich emerytach i rencistach posłowie PiS przygotowali, a następnie doprowadzili do wejścia w życie od 1 lipca 2017 r., nowe prawo. Omawiana nowelizacja dotyczy ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych. W artykule 141. 1a) zapisano: "Emerytury i renty są wolne od egzekucji i potrąceń, z zastrzeżeniem ust. 2, w części odpowiadającej: 75% kwoty najniższej emerytury lub renty - przy potrącaniu należności, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 5, wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi;".

Oznacza to, że pobierający najniższe świadczenia otrzymają co najmniej 75 proc. tego świadczenia nawet przy zbiegu egzekucji komorniczych. Po prostu komornicy nie będą mogli łącznie i to wraz z kosztami egzekucji zabrać więcej niż jedną czwartą emerytury czy renty. Poprzednio taką granicą była połowa dochodów. Nowe ograniczenie jednak nie dotyczy alimentów.

Rosną długi seniorów

Najwięcej zadłużonych emerytów (dokładnie 65 proc.) to osoby w wieku 60-69 lat, czyli te, które niedawno zakończyły pracę. Ich dług sięga 2,17 mld zł. Generalnie 3,11 mld złotych wynosi zadłużenie 238 tys. emerytów notowanych w Krajowym Rejestrze Długów. To o prawie 350 mln złotych więcej niż przed rokiem. Średnio każdy z nich ma do oddania wierzycielom 13 tys. złotych, ale rekordzista – 78-letni mieszkaniec województwa śląskiego jest winien bankowi 8,4 mln złotych.

Tymczasem, jak podaje Krajowy Rejestr Długów, zadłużenie emerytów rośnie. Obecnie dług emerytów notowanych w KRD wynosi 3,11 mld zł – to prawie 350 mln zł więcej niż przed rokiem. Średnio każdy z nich ma do oddania wierzycielom 13 tys. zł, ale rekordzista – 78-letni mieszkaniec województwa śląskiego – jest winien bankowi 8,4 mln zł.

"Niskie emerytury i pogłębiające się problemy finansowe powodują, że polski emeryt szuka alternatywnych źródeł finansowania. Wystarczy dowód osobisty oraz ostatni odcinek emerytury i już można starać się o pożyczkę. Senior jest dobrym klientem dla banków i firm pożyczkowych, ponieważ jego stałe i pewne dochody przemawiają za udzieleniem mu finansowego wsparcia" – wyjaśnił prezes zarządu KRD Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki.

Są też zaszłości z okresu życia aktywnego zawodowo - w grupie zadłużonych seniorów są osoby, które wciąż spłacają zaciągnięte kilkanaście lat temu kredyty na kupno mieszkania czy wybudowanie domu. Bywa również tak, że dziadkowie biorą kredyty dla wnuków, a ci później ich nie spłacają.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.