Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Najlepsze nastroje konsumentów od 20 lat

NASTROJKONSUMENCKICznF

Raporty Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wskazały na rekordowo dobre nastroje wśród polskich konsumentów na początku 2018 r.. Komunikaty ze stycznia i lutego tego roku pokazały trwałą tendencję zwiększającego się optymizmu Polaków w zakresie oceny własnej sytuacji finansowej. Zarówno bieżące, jak i oczekiwane przyszłe nastroje konsumenckie uległy znacznej poprawie. W konsekwencji zapowiada to przedłużenie silnego wzrostu gospodarki, a więc także podtrzymanie dobrej sytuacji na rynku pracy dla pracowników.

Według GUS, od początku 2018 r. koniunktura konsumencka utrzymywała się na poziomie 6,2. To najwyższy wskaźnik od początku prowadzenia pomiarów, czyli od 1997 r.. To efekt coraz lepszej sytuacji finansowej Polaków, bo zamierzają więcej wydawać na zakupy, ale i więcej oszczędzać.

Jak napisano w raporcie GUS z lutego 2018 r., bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej ukształtował się na poziomie 6,2. Taki sam był miesiąc wcześniej. W porównaniu do lutego 2017 r. wartość BWUK była wyższa o 8,1 p. proc. Spośród składowych wskaźnika, najbardziej poprawiły się oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz możliwości obecnego dokonywania ważnych zakupów (wzrosty odpowiednio o 2,3 i 1,6 p. proc.).

Pewnym niepokojem może jednak napawać minimalny spadek wyprzedzającego wskaźnika ufności konsumenckiej (WWUK), który opisuje oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej. Zmniejszył się on o 0,1 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował na poziomie 4,2. Niemniej w lutym 2018 r. WWUK osiągnął wartość o 7,8 p. proc. wyższą niż w analogicznym miesiącu 2017 r. Na niewielki spadek wartości wskaźnika wpłynęły pogarszające się oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy (spadki odpowiednio o 2,4 i 0,6 p. proc.). Wyższe wartości niż przed miesiącem odnotowano dla ocen przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju i przyszłego poziomu bezrobocia (wzrosty odpowiednio o 2,3 i 0,5 p. proc.).

Wyższe wartości w lutym 2018 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca odnotowano dla ocen przyszłego poziomu bezrobocia - nastąpił wzrost o 0,5 pp. i obecny wynik wynosi 14,1 pp. Świadczy to o tym, że zmalała liczba Polaków pozostających trwale bez pracy oraz o tym, że łatwiej niż w poprzednich latach jest nam znaleźć nowe zatrudnienie i później je utrzymać.

Największy wzrost dotyczył ocen w zakresie możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy przez konsumentów. Wskaźnik ten od 20 lat utrzymywał się na bardzo dużym minusie. Przykładowo w 1998 r. wynosił -55 pp., a w 2008 r. -37,2. W ostatnim kwartale 2017 r. osiągnął wartość -9,6 pp. (w samym grudniu -10,6). Początek 2018 r. przyniósł nieoczekiwaną poprawę. Otrzymany w styczniu wynik -5,8 pp. jest jak dotąd rekordowy.

Wskaźniki te odpowiadały generalnej poprawie sytuacji gospodarczej Polski, postępującej od 2016 r..

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.