Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Najdroższe wyprawki dla maluchów

WYPRAWKA2019CznF

Polacy w 2019 r. na ubrania, buty oraz przybory szkolne swoich dzieci rozpoczynających rok szkolny wydadzą średnio 1 718 zł - wynika z raportu "Wyprawka szkolna 2019", przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem będzie to średnio 1388 zł, z dwojgiem 1898 zł, a z trojgiem 2742 zł. Generalnie wyprawka jest największym obciążeniem dla rodziców najmłodszych dzieci w wieku 6-9 lat. Autorzy badania zastrzegli, że w rzeczywistości szkolne wydatki rodziny ponoszą przez cały rok.

71 proc. ankietowanych potwierdza, że w ciągu roku szkolnego musi dokupić artykuły szkolne, a 59 proc. respondentów uzupełnia szafy swoich dzieci także w ciągu roku szkolnego. Prawie dwie trzecie rodzin, w których jest przynajmniej jedno dziecko w wieku 6-9 lat, wyda na wyprawkę szkolną więcej niż rok temu. Najrzadziej (34 proc.) takiej odpowiedzi udzielali rodzice dzieci w wieku 14-15 lat. Kwota wydana na wyprawkę szkolną maleje wraz ze wzrostem liczby dzieci w rodzinie. O ile aż 54 proc. rodziców jednego dziecka deklaruje, że wyda więcej niż w ubiegłym roku, o tyle w przypadku rodzin, w których jest czworo uczniów liczba takich odpowiedzi spadła do 4 proc.

W szkolnych wydatkach znaczenie ma też wiek rodziców. Młodzi rodzice w wieku do 29 lat zdecydowanie wydadzą więcej na plecaki szkolne - średnio około 153 zł. Najoszczędniej do tego typu zakupów podchodzą rodzice w wieku 50+, deklarując wydatek na poziomie 138 zł. Różnice w kwotach przeznaczanych na poszczególne wydatki widać w przypadku zakupu telefonu - młodzi rodzice wydadzą na ten cel średnio 770 zł, podczas gdy rodzice między 40 a 49 rokiem życia - 475 zł.

Za to starsi rodzice, w wieku 50+, więcej niż inne grupy wiekowe wydadzą na komputer stacjonarny – ponad 1732 zł, na tablet - 711 zł i mundurek - ok. 160 zł. Widoczne są też różnice na wydatki szkolne pomiędzy kobietami i mężczyznami. Mamy deklarują, że wydadzą więcej na plecaki szkolne, podczas gdy ojcowie zapowiadają większe wydatki na podręczniki. Ponad połowa rodziców (51 proc.) zamierza przeznaczyć na wyprawkę tyle samo pieniędzy, co w ubiegłym roku. W przypadku jednej trzeciej będzie to więcej, a 18 proc. zamierza wydać mniej niż przed rokiem.

Najczęściej, bo u 90 proc. ankietowanych będą to artykuły takie jak zeszyty, bloki, długopisy i ołówki, 86 proc. kupi odzież i obuwie, a 80 proc. podręczniki i książki. Niewiele mniej, bo 79 proc. Polaków zamierza kupić nowe tornistry i plecaki, a 42 proc. mundurek. Znacznie rzadziej będą inwestować w urządzenia komputerowe.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.