Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Nagroda ze skarbówki

NAGRODAOSZUSTCznF

Jak zarobić? Można ciężko pracować. Można mieć wiekopomny pomysł i go zrealizować. Można mieć szczęście i wygrać w totka… Sposobów tysiące, ale jeden pewny – chciwość i wykorzystanie ludzkiej naiwności. Jak to zrobić? Znaleźć potencjalne ofiary. Najlepiej stosunkowo zamożne i w miarę bezbronne. Wymarzony cel – emeryci. Wiadomo, że nie szaleją z wydatkami, raczej oszczędzają. Coś im w domu zawsze zostaje, zazwyczaj jakieś pieniądze w szufladzie przechowują. Jak zrealizować? „Na wnuczka” już było. Ale przekazanie nagrody – to może być to!

Pani Krystyna (88 lat) wraz z opiekunką Tamarą, oglądając jeden z przedpołudniowych seriali, usłyszały dzwonek do drzwi. Wiadomo – nikogo nie wpuszczamy, ale czy na pewno? Pod drzwiami porządnie ubrany pan (+/- 50 lat). Na pytanie o cel wizyty, odpowiada – „mam pieniądze, nagrodę od Urzędu Skarbowego” i zostaje momentalnie wpuszczony. Może herbatki? – pyta pani Krysia. „Darczyńca” ma ze sobą nagrodę od Urzędu Skarbowego w wysokości 8 tys. EURO, którą to chce wręczyć od ręki. Ale, no właśnie, to ale… Trzeba od tej sumy zapłacić podatek w wysokości 2 tys. PLN – natychmiast, płatne gotówką, do ręki naszego gościa. Na szczęście, panie nie mają w domu takiej kwoty, ale rozważają wersję pójścia do bankomatu. Pan się żegna, nie może czekać, ale przyjdzie jutro o 14.00. Niestety, chowa do koperty wyłożone już na stole kolorowe banknoty, którymi pomachiwał w trakcie wizyty.

Następny dzień. Od policji panie dowiedziały się, że ich sąsiad utargował 8 tys. EURO za 1.200 PLN. Banknoty EURO, owszem, otrzymał – były piękne, ale co z tego – pochodziły prosto z kserokopiarki. Natomiast złotówki przekazane przez oszukanego sąsiada były jak najbardziej autentyczne. Szczęście w nieszczęściu, że tylko tyle miał w domu.

Ten sam sąsiad – w ubiegłym roku przez metodą na tzw. „wnuczka” stracił 20 tys. złotych. Pani Krysia jest bardziej obeznana z pieniędzmi, zawsze miała z nimi czynny kontakt. Zna zasady i reguły. A jednak… Sama potem przyznała, że gdyby miała, to by dała. Pieniędzy nie dała, za to udostępniła nieznajomemu dowód osobisty, z którego dane chętnie spisał. Jakie będą tego konsekwencje… Nikt nie jest w stanie do końca tego przewidzieć.

Pamiętaj!

- Urząd Skarbowy nie przyznaje nagród podatnikom;

- podatki od nagród, dochodu i innych są wpłacane na wskazane konto bankowe;

- obca osoba wpuszczona do domu może stanowić zagrożenie;

- chroń swoje dane osobowe! Mogą być one wykorzystane w celu wyłudzenia pożyczki, kredytu;

- w sytuacji, kiedy twoje dane dostały się w niepowołane ręce – dla spokoju – zastrzeż swój dowód;

- o „nietypowych” i podejrzanych odwiedzinach zawsze powiadom policję.

Magdalena Boryna

(Fot. sxc.hu)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.