Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Na emeryturze czeka nas bieda

NIEBIEDNEJEMERYTURZECznF

Raport Kancelarii Prezydenta przynosi młodym hiobowe wieści - ci, którzy wchodzą dzisiaj na rynek pracy, po 37 latach systematycznego opłacania składek, mogą liczyć na emeryturę w wysokości 20 proc. ostatnich zarobków.

Przechodzący teraz na emeryturę Polacy mogą liczyć na ok. 50 proc. ostatniego wynagrodzenia. Tylko niecały 1 proc. emerytów dziś dostaje minimalne świadczenie. Natomiast za 60 lat może być ich nawet 50 proc.!

Ponadto z prezydenckiego raportu wynika, że prawo do wcześniejszej emerytury bez względu na wiek, będą mieli tylko ci Polacy, którzy rozpoczną pracę przed ukończeniem 20. lat i będą opłacali składki przez co najmniej 45 lat. Sytuacji nie zmieni nawet podniesienie wieku emerytalnego. Zdaniem autorów raportu, wiek przechodzenia na emeryturę nie ma znaczenia dla finansowego zbilansowania obecnego systemu.

Wszystko to skłania do jednego wniosku - emerytura z ZUS nie zapewni nam godnej starości.

Pora więc zacząć oszczędzanie na emeryturę

Niestety, to rada wyłącznie dla młodych. Po 35. roku życia – według ekspertów – musielibyśmy odkładać aż do ukończenia 67. lat co najmniej 1 tyś. zł miesięcznie poza składką emerytalną, by mieć szansę na godne świadczenia – zbliżone do naszych ostatnich wypłat w pracy.

Jednak – zdaniem części specjalistów - tylko 4 proc. Polaków deklaruje chęć oszczędzania na emeryturę, natomiast ponad połowa utrzymuje, że nie ma na to pieniędzy.

Tymczasem na rynku istnieje wiele ciekawych propozycji gromadzenia kapitału na starość. Jest to np.  Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) w TFI SKOK. IKZE to produkt umożliwiający dodatkowe oszczędzanie na emeryturę. Zasady jego funkcjonowania określa zmieniona w 2011r. Ustawa o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. IKZE może założyć każda osoba fizyczna (w tym osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą) oraz małoletni, który ukończył 16 rok życia. Więcej szczegółów – tutaj:

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: SKOK

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.