Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Mniejsze daniny dla małych firm

MNIEJDANINDLAMALYCH2018CznF

Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie od 1 stycznia 2018 r. niższych danin od firm o niskich dochodach, funkcjonujących "w ramach małej działalności i działalności pozarejestrowej". Nowe zasady wprowadzą większe ulgi dla tych, którzy mają niskie dochody miesięczne do 4 tys. zł. Obejmą zarówno składki ZUS, jak i podatki - stwierdził wicepremier.

Tzw. działalność nierejestrowa to jedno z rozwiązań Konstytucji Biznesu. Ma ona polegać na tym, by "osoby prowadzące działalność gospodarczą, których przychody nie przekraczają 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie 1 tys. zł, nie musiały rejestrować swojej działalności i tym samym płacić składek na ZUS".

Projekt ustawy Prawo przedsiębiorców w lutym 2017 r. trafił do konsultacji i uzgodnień. Przewiduje on również m.in. wprowadzenie tzw. "ulgi na start". Zgodnie z tym rozwiązaniem, początkujący przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy wykonywania działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca w okresie pierwszych 6 miesięcy będzie mógł skorzystać z "ulgi na start", a następnie po tym okresie dodatkowo z istniejącej obecnie ulgi tzw. "mały ZUS" w okresie następnych 24 miesięcy.

CIT już niższy

To kolejny projekt skierowany do drobnych przedsiębiorców. Od początku 2017 r. obowiązuje obniżenie z 19 proc. do 15 proc. CIT dla małych podatników. Wprowadziło ją nowelizacja ustawy o podatku od osób fizycznych oraz podatku od osób prawnych. Rząd przypomniał, że ta ustawa obejmuje dokładnie to, co PiS obiecywało w kampanii wyborczej.

Obniżona stawka obejmuje firmy - płatników CIT, których przychód ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczył 1,2 mln euro rocznie. Według resortu finansów, takich małych podatników jest w Polsce 393 tys..

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.