Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Mniej za gaz

MNIEJZAGAZ2020CznF

Największy dostawca błękitnego paliwa do polskich domów obniża od początku 2020 r. ceny o 2,9 proc. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfy dwóm przedsiębiorstwom energetycznym najważniejszym dla naszego sektora gazowego - PGNiG Obrót Detaliczny oraz Polskiemu LNG. Szczególnie nowe stawki PGNiG (Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa) winny ucieszyć miliony jego klientów w całym kraju. Ponieważ obniżka, chociaż niewielka, cieszy we współczesnym świecie, gdzie energia z reguły drożeje.

Zmiany w taryfie PGNiG w zakresie obrotu paliwami gazowymi dotyczą wyłącznie zmiany ceny za gaz. Stawki opłat abonamentowych pozostają na tym samym poziomie. Nowa zatwierdzona taryfa dla paliwa gazowego dla gospodarstw domowych wejdzie w życie od 1 stycznia i będzie obowiązywać do 30 czerwca 2020 roku. Nie jest to pierwsza obniżka u tego dostawcy, bowiem cena za paliwo gazowe dla gospodarstw domowych w pierwszej połowie 2020 r. będzie o ok. 8 proc. niższa niż w 2015 r. PGNiG dostarcza gaz ziemny dla blisko 7 milionów klientów indywidualnych, małych i średnich przedsiębiorstw, ale także dużych odbiorców.

Zmiana taryfy PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD), która będzie obowiązywać do 30 czerwca 2020 r., dotyczy jedynie odbiorców w gospodarstwach domowych. W nowej taryfie ceny gazu uległy obniżeniu o 2,9 proc., natomiast stawki opłat abonamentowych pozostały na niezmienionym poziomie. Oznacza to spadek średnich płatności w części rachunku dotyczącej obrotu (cena za paliwo gazowe oraz opłata abonamentowa) o 2,6 proc. zarówno dla odbiorców używających gazu wysokometanowego, jak i gazów zaazotowanych. Do obniżki cen przyczyniły się niskie ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energi. Odbiorcy w gospodarstwach domowych obsługiwani przez PGNiG OD, oprócz wskazanych powyżej cen gazu i opłat abonamentowych (obrót), ponoszą opłaty za transport paliwa (dystrybucję). Odbiorcy kupujący gaz od PGNiG OD najczęściej są przyłączeni do sieci dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) i na jej rzecz ponoszą opłaty za transport gazu. Taryfa tej spółki na razie nie zmieni się – postępowanie administracyjne w  tej sprawie jest w toku.Zatem spadek opłat dla odbiorców PGNiG OD, posiadających umowy kompleksowe, wyniesie średnio ok. – 1,8 proc. dla odbiorców gazu wysokometanowego, – 1,9 proc. dla odbiorców gazu zaazotowanego  Lw oraz – 1,8 proc. dla odbiorców gazu zaazotowanego Ls. Spadek cen będzie najbardziej odczuwalny dla odbiorców posiadających umowy kompleksowe, zużywających stosunkowo duże ilości paliwa, tj. ogrzewających także mieszkania gazem. Średnio zapłacą pięć złotych miesięcznie mniej. 

Ceny gazu dla gospodarstw domowych mają być nadzorowane przez URE do 1 stycznia 2024 r.  Co będzie później – w dużym stopniu będzie zależało od polityki klimatycznej w Europie. Ponieważ już teraz wzrosła taryfa dla usług regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (LNG), ustalona przez Polskie LNG, będące operatorem terminalu w Świnoujściu. Usługa regazyfikacji będzie droższa o 1,9 proc., a przeładunek gazu LNG na autocysterny o 0,4 proc. Do wzrostu stawek w największym stopniu przyczynił się przewidywany wzrost kosztu zakupu uprawnień do emisji CO2 w ramach polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Unia europejska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.