Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Mniej dłużników czynszowych

MNIEJCZYNSZOWYCHCznF

Przez rok zaległości czynszowe osób oraz firm zmniejszyły się o prawie 8,5 mln zł (ze 144,4 mln zł do 135,8 mln zł), a liczba dłużników o 305 podmiotów – podał BIG (Biuro Informacji Gospodarczej) InfoMonitor. W tym samym raporcie autorzy przyznali, że "Dane o niepłacących za lokal trafiają jednak do BIG InfoMonitor coraz częściej". Od początku 2018 r. obowiązuje krótszy (z 60. do 30. dni) okres zaległości płatniczych, pozwalający zgłosić dłużnika do bazy BIG. Chętnie korzystają z tego spółdzielnie mieszkaniowe.

Jedna z łódzkich spółdzielni mieszkaniowych tylko w pierwszym kwartale 2018 r. wpisała do bazy BIG-u ponad 600. dłużników - osób fizycznych. Wartość zaległości wobec spółdzielni to 15 mln zł, z czego odzyskać udało się ok. 7 mln zł. Inna spółdzielnia, z Gdańska, w ciągu trzech lat wprowadziła do rejestru 3,1 tys. osób. W tym przypadku wartość zadłużenia wyniosła 14,7 mln zł, z czego odzyskano 13 mln zł. Skala zaległości czynszowych jest jednak znacznie większa niż odnotowana w bazie BIG. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) na koniec 2016 r., co czwarte z ponad 7,5 mln mieszkań ma zaległości w opłatach. Wraz z odsetkami to ok. 4,6 mld zł. 2,25 mld to długi lokatorów mieszkań komunalnych, a 1,25 mld zł to długi wobec spółdzielni mieszkaniowych. 760 mln zł winni są niepłacący wspólnotom mieszkaniowym, 200 mln zł zamieszkujący lokale zakładowe i po 60 mln zł zł TBS-y oraz mieszkania Skarbu Państwa. Tymczasem łączna kwota długów czynszowych zgłoszonych w BIG InfoMonitor na początku 2018 r. sięgała 136 mln zł, co daje średnio na dłużnika ponad 11 tys. zł.

"Z analizy GUS wynika, że największy udział niepłacących czynszu, bez względu na formę własności lokalu, występuje w województwach: mazowieckim, lubelskim, lubuskim i zachodniopomorskim. Mazowsze wypada najgorzej również w bazie BIG InfoMonitor. Długi lokatorów i firm wynoszą tu 32,9 mln zł. Ich liczba to niecałe 1,4 tys." - podano w omawianym raporcie.

Najczęściej kobiety na początku emerytury

Z powodu zaległości czynszowych do rejestru BIG częściej trafiają kobiety, a jedna czwarta zadłużonych jest z grupy wiekowej 55-64 lata. Zaległość czynszowa 37-letniej mieszkanki z Podlasia sięgnęła 928 tys. zł, a 60-latki z Legnicy - 544 tys. zł. Na trzecim znalazł się pierwszy mężczyzna, 51-latek z województwa kujawsko-pomorskiego z długiem na prawie 420 tys. zł.

W raporcie wyjaśniono, że problem z opóźnieniami w spłacie czynszów nasila się w wakacje oraz w grudniu. Zaległości czynszowe dotyczą głównie osób prywatnych, bo udział firm wśród 10 tys. 385 tego typu dłużników stanowi tylko 6,4 proc. W ciągu 2017 r. odnotowane w bazie BIG zaległości czynszowe osób oraz firm zmniejszyły się o prawie 8,5 mln zł, a liczba dłużników o 305 podmiotów. Jednak wspomniane już skrócenie okresu tolerancji dla spóźnialskich z dwóch miesięcy do miesiąca, jako czasu zwłoki upoważniającego do zgłoszenia dłużnika do bazy, może szybko odwrócić tę tendencję i spowodować rozrost bazy BIG. Warto więc pamiętać o tym obostrzeniu prawa, by nie dawać np. spółdzielni pretekstu do szybkiego zgłoszenia nas do BIG, jako niesolidnych lokatorów i generalnie płatników. Taki zapis może nam bowiem odebrać możliwość zaciągania pożyczek czy kredytów, a także kupowania na raty.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.