Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Mniej bankructw firm

MNIEJBANKRUCTWCznF

W czerwcu 2019 r. upadłość ogłosiło 38 firm, czyli o blisko 37 proc. mniej w porównaniu z czerwcem 2018 r. Wobec 66. podmiotów wszczęto postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne. Według państwowej Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), to najlepszy wynik od kwietnia 2016 r. i pesymistyczne zapowiedzi z końca 2018 r. co do rozwoju wypadków w 2019 r. powinny zostać co najmniej odroczone. Zdaniem ekspertów, mniejsza liczba upadłości jest wynikiem dobrej koniunktury i reorganizacji sądownictwa.

Jednak czynnikiem ryzyka dla wzrostu gospodarczego Polski nadal pozostaje pogorszenie koniunktury w strefie euro i perspektywa wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (brexit) bez umowy - przestrzegła wiceprezes KUKE Katarzyna Kowalska. Z kolei wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marek Niedużak dodał, że do poprawy przyczyniły się  aktywne działania rządu na rzecz stabilnego i efektywnego otoczenia prawnego przedsiębiorców. W wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej (PAP) wymienił w tym kontekście Konstytucję Biznesu, Pakiet 100 zmian dla firm, Pakiet MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw), Mały ZUS (składka na Zakład Ubezpieczeń Społecznych). Zwrócił też uwagę, że wynikająca z danych KUKE lepsza sytuacja firm była jednym z celów Konstytucji Biznesu. Dodał, że to nie koniec działań rządu na rzecz przedsiębiorców w tej kadencji Sejmu. Wskazał na przepisy, które mają ograniczyć zatory płatnicze oraz nowelę Kodeksu spółek handlowych, która wprowadzi Prostą Spółkę Akcyjną oraz projekty nowego Prawa zamówień publicznych oraz Pakietu Przyjazne Prawo. Ponadto wymienił rekompensaty dla branż energochłonnych czy też działania przygotowujące polskie firmy do brexitu.

Zgodnie z prognozą OECD (organizacji zrzeszającej 36 najsilniejszych gospodarek świata, w tym naszą, ale bez chińskiej i rosyjskiej), w 2019 r. Polska będzie 4. najszybciej rozwijającym się krajem na naszym globie. Dodatkowo z danych GUS (Głównego Urzędu Statystycznego) wynika, że dynamikę PKB (Produktu Krajowego Brutto), obok konsumpcji, wspierają także inwestycje w gospodarce. Dotyczy to także przedsiębiorstw, gdzie w I kwartale 2019 r. inwestycje wzrosły o 21,7 proc.

Dla odmiany niektórzy prawnicy sugerują, że mniejsza liczba bankructw w czerwcu 2019 r. to efekt reorganizacji największego sądu upadłościowego w kraju – w Warszawie. Wieszczą, że do końca roku 2019 częstotliwość bankructw może zwiększyć się.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie, Unia europejska

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.