Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Młodzi Polacy częściej nie płacą długów

ZADLUZENIEMLODYCHCznF

Młodych niesolidnych dłużników przybyło przez rok o 15 proc.. Problemy z płatnościami rat kredytów i rachunków ma 154,5 tys. milenialsów, czyli osób pomiędzy 18, a 24. rokiem życia. Łącznie ich zaległości wynoszą ok. 872 mln zł - wynika z opublikowanych w kwietniu 2018 r. danych BIG InfoMonitor oraz BIK. Z drugiej strony, niespłacane w terminie raty kredytów i bieżące rachunki młodych Polaków stanowią tylko 1,3 proc. całości źle obsługiwanych zobowiązań. Milenialsi celują jednak w niepłaceniu kar za jazdę na gapę.

Przeciętny zaległy dług (minimalnie 200 zł opóźnione o co najmniej 30 dni) młodych osób wynosi - 5 tys. 642 zł. Do 1 tys. zł długu ma 29 proc. młodych, 47 proc. - od 1 tys. 1 zł do 4 tys. zł, a na kwotę powyżej 4 tys. zł zadłużona jest ok. jedna czwarta (24 proc.) osób. Wśród opóźnionych zobowiązań milenialsów dominują kredyty, na które przypada prawie 470 mln zł. W kategorii zobowiązań pozakredytowych, których 18-24 latkowie mają blisko 402 mln zł, przodują niezapłacone rachunki za telefon - 94,9 mln zł. Problem ten dotyczył ponad 35 tys. osób. Średni dług to 2 683 zł. Na drugim miejscu znalazło się przeterminowane zadłużenie "z tytułu wykonawczego", czyli pieniędzy, których wypłatę nakazał sąd.

"Niepokojące jest to, że już wśród wkraczających w dorosłość znajdują się osoby, które zalegają z opłatą alimentów, zobowiązań o wieloletnim charakterze"- podkreślono w raporcie BIG (Biura Informacji Gospodarczej) InfoMonitor i BIK (Biura Informacji Kredytowej). Jest ich ponad 2,5 tys., a ich łączny alimentacyjny dług wynosi 26,7 mln zł, czyli 10,4 tys. zł na osobę.

Prawie 14,5 mln zł opóźnionego długu milenialsi spowodowali w związku z podpisaniem umowy zakupu. "Lekceważąco grupa ta podchodzi również do uregulowania kar za jazdę bez ważnego biletu, które otrzymała w środkach komunikacji publicznej" – napisano w omawianym raporcie. Niemal 9 tys. osób w wieku 18-24 lata zalega z tego tytułu na kwotę 11 mln zł – przeciętnie po 1 tys. 224 zł, czyli o 450 zł więcej niż przeciętna zaległość w opłaceniu kar za jazdę na gapę wśród ogółu Polaków.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.