Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Resort Cyfryzacji: Ukrócić zyski SMS-owych oszustów

MINISTERSTWOCYFRYZACJISMSCznF

Od abonenta będzie można wyłudzić tylko 35 zł miesięcznie. Chodzi o przypadki SMS-ów z różnymi wróżbami, dowcipami dnia czy wiadomościami o rzekomej zdradzie małżeńskiej. Inwencja oszustów jest zresztą znacznie bardziej rozwinięta. Technologia używana przez przestępców jednak zawsze jest taka sama.

Kiedy dostaniemy powiadomienie o np. super wygranych, to od razu nadawca prosi nas o odesłanie SMS-a z treścią „Tak” na podany numer. Często chwilę później zaczynamy być bombardowani nowymi wiadomościami. Już to potrafi nieźle uprzykrzyć życie. Jednak to nie wszystko, bo za każdą z takich wiadomości naliczane są opłaty.

Dlatego resort cyfryzacji przygotował projekt zmiany ustawy Prawo Telekomunikacyjne. W myśl tych przepisów, operator naszej sieci komórkowej będzie miał obowiązek zaproponowania abonentom progów kwotowych. Mają one wynosić 35 zł, 100 zł i 200 zł. Jeśli nie określimy takiego progu, to firma, w której mamy komórkę będzie przyjmować, że zgodziliśmy się na próg 35 zł miesięcznie.

W Polsce działa ponad 600 firm rozsyłających drogie SMS-y. Niektórzy naciągnięci przez nie płacą nawet po kilka tysięcy złotych miesięcznie. Najczęściej jednak opłata dla oszustów wynosi kilka złotych miesięcznie. Tak więc proponowana nowelizacja nie uchroni nas przed takimi drobnymi stratami, ale ustrzeże przed poważniejszymi wyłudzeniami.

Ministerstwo Cyfryzacji chce, by parlament tym projektem zajął się zaraz po wakacjach.

Fot. pixabay.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.