Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Mieszkanie plus - kolejna propozycja dla Polaków

MIESZKANIEPLUSCznF

Rządowy program „Mieszkanie plus” to nowatorska koncepcja w Polsce, ale rozpowszechniona w Europie Zachodniej, metoda rozwiązywania problemu braku mieszkań dla rodzin. Zamiast finansować deweloperów, gabinet Beaty Szydło postanowił udostępnić Polakom tanie mieszkania na wynajem, z możliwością przejęcia ich na własność.

Niski czynsz mają zapewnić darmowe grunty budowlane, które przekaże Skarb Państwa. Pierwsze lokale mają być oddane Polakom  w 2019 r.. Program „Mieszkanie plus” to kolejne przedsięwzięcie PiS, po „500+”, skierowane do przeciętnych Polaków.

Nadzieja dla frankowiczów

Prof. Witold Modzelewski, szef zespołu ekspertów pracujących przy Kancelarii Prezydenta, przedstawił założenia projektu, który „Mieszkanie plus” włącza do rozwiązania skutków afery z toksycznymi kredytami walutowymi.

Osoby obciążone hipotecznymi kredytami denominowanymi we frankach szwajcarskich, mogłyby się ich pozbyć, oddając mieszkanie. Nie przejmowałby go jednak bank, który udzielił kredytu na nieruchomość, a Bank Gospodarstwa Krajowego, który następnie włączyłby lokal do programu „Mieszkanie plus”. Dzięki temu kredytobiorca, który zwraca mieszkanie, zostałby uwolniony od kredytu walutowego, ale nie wyprowadzałby się z dotychczasowego lokalu. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) płaciłby bowiem za mieszkanie bankowi, który udzielił kredytu na zakup nieruchomości, odliczając wartość, którą klient spłacił w ratach kredytu. W ten sposób, zamiast płacić deweloperowi za wybudowanie nowego mieszkania na wynajem, pozyskałby mieszkanie od frankowicza.

W tym czasie frankowicz, który pozbył się kredytu, pozostałby w mieszkaniu, stając się beneficjentem programu „Mieszkanie plus”. Opłacałby wynajem mieszkania w wysokości 10-20 zł za metr kwadratowy (za 50-metrowy lokal 500-1000 zł w zależności od lokalizacji). Do tego należy doliczyć ok. 20 proc. za stopniowe dochodzenie do własności tego mieszkania. Po latach kredytobiorca, który oddał lokal BKG, stawałby się jego właścicielem.

Rząd za kompleksowym rozwiązaniem

Jak podkreśliła premier Beata Szydło: „Ten program jest pierwszym tego typu kompleksowym rozwiązaniem problemów mieszkaniowych Polaków. Rząd chce, żeby Polacy mieli szansę na mieszkanie i postanowił uwzględnić sytuację różnych grup Polaków zarówno tych, którzy mają dochody bardzo niskie, ale też bardzo poważnie traktujemy klasę średnią. Dzisiaj wielu młodych ludzi, którzy zaczynają start w życie, nie stać na własne mieszkanie bez zadłużania się w sposób taki, który wiąże później przyszłość rodziny nawet na kilkadziesiąt lat”.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Kredyt hipoteczny

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.