Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Mieszkania – ulgi i dopłaty

MIESZKANIAULGIDOPLATYCznF

Ministerstwo finansów wydłużyło czas obowiązywania ulgi mieszkaniowej o trzy lata. Rozszerzyło też katalog wydatków na cele mieszkaniowe. Decyzja jest związana z ogólną zmianą systemu podatkowego. Ponadto w 2019 r. rząd prrzeznaczył 200 mln zł na dopłaty do czynszów mieszkaniowych. Pieniądze pochodzą z funduszy przeznaczonych na realizację programu "Mieszkanie plus". Dlatego w pierwszej kolejności będą dostępne w tych gminach, które już przystąpiły do wdrażania tego programu. Mogą wynieść do 690 zł miesięcznie.

Minister finansów Teresa Czerwińska poinformowała, że w ramach ulgi mieszkaniowej pieniądze można przeznaczyć na wydatki na przebudowę lub remont lokalu. Generalnie wydłużono do 3 lat okres, w którym ma nastąpić wydatkowanie na nabycie i ostateczne nabycie nieruchomości. Wydłużenie tzw. ulgi mieszkaniowej jest elementem zapowiedzianego przez resort finansów ewolucyjnej zmiany systemu podatkowego, by był on przejrzysty, prosty i przyjazny podatnikowi. Ministerstwo wyjaśniło, że "nowe rozwiązania mają nie tylko ułatwiać prowadzenie działalności gospodarczej, ale również inne sprawy podatkowe codziennego życia".

Od stycznia 2019 r. samorządy mogą podpisać umowy na dopłaty do czynszów. Rząd ma przeznaczyć na ten cel w ciągu roku ok. 200 milionów złotych. Przeciętna rodzina będzie mogła liczyć na kilkaset złotych miesięcznie. Do wdrażania systemu dopłat czynszowych mogą przystąpić gminy realizujące program "Mieszkanie plus". Są to np. Biała Podlaska, Gdynia czy Wałbrzych. Osoba samotna otrzyma dopłatę, jeżeli jej miesięczny dochód nie przekroczy 60 proce. przeciętnego wynagrodzenia. Obecnie to ok. 2563 zł. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju tłumaczy, że za każdą kolejną osobę w gospodarstwie podstawowy limit zwiększy się o 30 punktów procentowych. Dopłaty będą przyznawane na 15 lat najemcom nowych mieszkań objętych współpracą inwestora z gminą, którzy spełniają warunki dochodowe. Pięcioosobowa rodzina z Warszawy może liczyć nawet na 690 złotych miesięcznej dopłaty do najmu.

Dopłatę można uzyskać, wynajmując mieszkanie na terenie gminy, objętej rządowym programem. Lista takich gmin jest dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej Banku Gospodarstwa Krajowego. Później trzeba skontaktować się z wybraną gminą w sprawie możliwości najmu lokalu, objętego prawem do dopłat. W dalszej kolejności należy złożyć w urzędzie gminy wniosek o zawarcie umowy najmu i dokumenty potwierdzające, że gospodarstwo domowe spełnia warunki udziału w programie. Do wniosku trzeba dołączyć kopię umowy, a także oświadczenia o liczbie osób w gospodarstwie domowym, dochodach i spełnianiu warunków majątkowych, przewidzianych ustawą. Władze lokalne mają miesiąc na wydanie decyzji. Po przyznaniu dopłaty wysokość czynszu zostanie skorygowana przez wynajmującego, a różnicę będzie dopłacała gmina.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.