Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Mapa Piątki Kaczyńskiego

MAPA5KACZYNSKIEGOCznF

Skutki finansowe w budżecie państwa, które pojawią się wskutek "Piątki PiS", mogą doprowadzić do zwiększenia deficytu budżetowego w porównaniu do 2018 r., kiedy był on najniższy w ciągu ostatnich 30 lat (0,5 proc. PKB) – przyznał premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając “Mapę drogowa Piątki Kaczyńskiego”. Jednocześnie premier dodał, że jeśli będzie zwiększenie deficytu, to najwyżej do 2,1 proc. PKB, czyli w granicach wyznaczonych przez Unię Europejską (UE). Finansowanie nowych projektów jest więc bezpieczne.

Morawiecki podkreślił, że dzięki programowi Prawa i Sprawiedliwości (PiS): "Polska będzie się rozwijać szybciej i za dwa, trzy lata będziemy krajem jeszcze znaczniej zasobniejszym, silniejszym, krajem, w którym wszyscy chcą żyć, krajem, do którego chcą wracać ci, którzy wyjechali w poprzednich 15 latach, krajem, który jest wzorem dla innych w Unii Europejskiej". Dodał, że jeśli Polacy zaufają PiS, to rząd będzie w stanie pozyskać pieniądze z szarej strefy, od mafii VAT-owskich, przestępców podatkowych, czy grup międzynarodowych, które unikały płacenia podatków w Polsce. Oszacował, że dzięki działaniom resortu finansów oraz innych służb państwa, w następnych latach pojawią się te kolejne dziesiątki miliardów złotych, które wesprą rodziny, pracowników, emerytów oraz rozwój gospodarki. Dzięki temu na pewno utrzymamy się w ryzach wymogów związanych z funkcjonowaniem Unii Europejskiej. "Nie ma obaw, iż te twarde kryteria konwergencji, jak nazywają się one w Unii Europejskiej, zostaną przekroczone" - zaznaczył Morawiecki. Rządowe propozycje mają zostać wprowadzone w życie jeszcze w 2019 r.

Przywracanie połączeń

Premier zapowiedział, że program przywracania połączeń autobusowych ma zostać wdrożony w kwietniu i maju - "żeby już wtedy powiaty mogły odtwarzać pozamykane wcześniej połączenia komunikacyjne". Jednak tempo wprowadzania tego projektu w życie będzie zależało w największym stopniu od samorządów.

Trzynasta emerytura

Program “Emerytura plus”, czyli plan zakładający wypłatę "trzynastki" dla emerytów i rencistów w wysokości najniższej emerytury (1100 zł brutto), obowiązywać ma - według szefa rządu - od 1 maja.

500+ na pierwsze dziecko

Świadczenie z “Programu 500 plus” ma obejmować już pierwsze dziecko, niezależnie od dochodów rodziców. Na lutowej konwencji PiS prezes partii Jarosław Kaczyński zapowiedział, że rozszerzone świadczenie będzie obowiązywało od 1 lipca.

PIT niższy dla wszystkich

Jak powiedział premier, już latem 2019 r. powinny wejść w życie przepisy obniżające PIT z 18 do 17 proc. Mają na tym skorzystać nie tylko pracujący, ale także emeryci i renciści.

Młodzi bez PIT

Młodzi pracownicy do 26. roku życia mają być zwolnieni w ogóle z płacenia tego podatku. Jak poinformował na początku marca 2019 r. szef kancelarii premiera Michał Dworczyk trwa proces legislacyjny i rząd chce, by nowa stawka zaczęła funkcjonować jeszcze w tym roku podatkowym. Jeżeli program faktycznie wejdzie w życie w 2019 r.,  to pracownicy etatowi i zleceniobiorcy do 26. roku życia nie będą musieli rozliczać się ze swoich dochodów w 2020 r.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Unia europejska, zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.