Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Mały ZUS plus

MALYZUSPLUSCznF

Sejm przyjął ustawę wprowadzającą tzw. Mały ZUS-u plus, który rozszerza możliwość płacenia niższych składek na ZUS przez drobnych przedsiębiorców. W praktyce nowe prawo będzie dotyczyło głównie osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Dotyczy bowiem firm, które nie przekraczają miesięcznie: dochodu do 6 tys. zł i przychodu do 10 tys. zł. Mały ZUS plus wejdzie w życie od 1 lutego 2020 roku. Uprawnieni do Małego ZUS w obecnej formule powinni zgłosić chęć korzystania z ulgi do 8 stycznia 2020 r.

Prawo do niższych składek ZUS dla małych firm może objąć 320 tys. przedsiębiorców. Uprawnienia do ulgi będą wyliczane w oparciu o dochody z roku poprzedniego. Prawo, zaproponowane przez Ministerstwo Rozwoju przewiduje, że aby skorzystać z nowego rozwiązania w 2020 r., trzeba będzie wykazać roczny przychód za 2019 r. nieprzekraczający 120 tys. zł. Oznacza to niemal dwukrotne podniesienie progu w stosunku do poprzedniego roku (z 63 do 120 tys. zł). Obniżoną składkę będzie można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych (5 lat) prowadzenia działalności. Po tym pięcioletnim okresie z ulgi będzie można skorzystać ponownie.

Według resortu rozwoju, tzw. Mały ZUS plus ma obniżyć składki tym, którzy już obecnie korzystają z Małego ZUS, a jednocześnie poszerzyć grono przedsiębiorców, którzy będą mogli kwalifikować się do tej ulgi. Wprowadzenie tzw. Małego ZUS plus jest - według rządu - odpowiedzią na postulaty przedsiębiorców, którzy chcieli rozszerzenia obowiązującego do 1 stycznia 2019 r. tzw. Małego ZUS, obniżającego składki na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę. Składki mają być niższe średnio o kilkaset złotych miesięcznie.

Z obniżonego ZUS-u nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców. Chodzi o zapobieżenie zjawisku "wypychania" pracowników z etatu na samozatrudnienie. Autorzy ustawy podkreślali, że czasowe ograniczenie ulgi (przez 3 lata w ciągu 5 lat, a nie przez cały okres pięcioletni) jest konieczne, aby płacący niższe składki przedsiębiorcy mogli uzbierać staż wymagany do emerytury. Ustawa została przyjęta przez Sejm jednogłośnie, co daje nadzieję na sprawne zatwierdzenie jej przez Senat i szybki podpis Prezydenta. 

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.