Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Małe firmy zapłacą mniejszy podatek

SEJMOBNIZKACITCznF

Sejm niemal jednogłośnie opowiedział się za obniżeniem z 19 proc. do 15 proc. CIT dla małych podatników. Posłowie poparli, przygotowaną przez rząd, nowelizację ustawy o podatku od osób fizycznych oraz podatku od osób prawnych. Minister finansów Paweł Szałamacha przypomniał, że ustawa obejmuje dokładnie to, co PiS obiecywało w kampanii wyborczej.

Obniżona stawka ma obejmować firmy - płatników CIT, których przychód ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczył 1,2 mln euro rocznie. Wiceminister finansów Leszek Skiba poinformował, że takich małych podatników jest w Polsce 393 tys.. Z powodu obniżenia stawki podatku, zmniejszenie dochodów budżetu państwa szacowane jest na ok. 270 mln zł. Jednak w ustawie znalazły się zmiany "uszczelniające" pobór podatków, które mają, według resortu finansów, wyrównać stratę.

Ulga ograniczona

Ustawa zawiera przepisy, uniemożliwiające skorzystanie z preferencyjnej stawki podatkowej przedsiębiorcom, którzy np. podzielą firmę tylko po to, aby skorzystać z obniżonej stawki CIT. Wprowadzane rozwiązanie będzie także dotyczyć podatników rozpoczynających działalność. Preferencje nie obejmą również podatkowych grup kapitałowych oraz transakcji wymiany udziałów. W myśl ustawy zasad tych nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów wymiany udziałów jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Doprecyzowano też przypadki, w których dochód podatnika uznaje się za uzyskany na terytorium Polski.

Wsparcie młodych przedsiębiorców

Zdaniem rządu, nowelizacja powinna przyczynić się do przyspieszenia tempa rozwoju gospodarczego i stworzenia sprzyjających warunków do zwiększenia przedsiębiorczości Polaków, w tym zwłaszcza młodych i dobrze wykształconych.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r..

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.