Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Ma być kolejna 13. emerytura

13EMERYTURAW2020SASINCznF

Rząd zapowiedział kontynuowanie wypłaty świadczenia t.zw. “trzynastej emerytury” w kolejnych latach, jeśli jesienią 2019 r. Zjednoczona Prawica ponownie wygra wybory parlamentarne. W projekcie budżetu państwa na 2020 r. zostały w czerwcu 2019 r. uwzględnione pieniądze na wypłatę dodatkowego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów, tzw. "trzynastą emeryturę" na przyszły rok – potwierdził Jacek Sasin, wicepremier i szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Wypłata z maja 2019 r. miała charakter jednorazowy.

Trwają jednak prace nad ustawowym wprowadzeniem stałego świadczenia. Politycy Prawa i Sprawiedliwości (PiS) szczerze wskazują, że podstawowym wymogiem utrzymania świadczenia będzie dobry stan finansów publicznych. Ten zaś będzie możliwy do podtrzymania, gdy u władzy pozostaną politycy Zjednoczonej Prawicy. Istotnie, doświadczenia z zarządzania budżetem państwa przez poprzednie koalicje rządowe nie nastrajają optymistycznie, jeśli chodzi o budowanie zasobności finansów publicznych w przypadku ich powrotu do władzy. Stąd racjonalnym jest zastrzeżenie, że kontynuowanie programów społecznych będzie możliwe pod warunkiem wybrania w jesiennej elekcji 2019 r. ponownie kandydatów z list tworzonych przez PiS. Inaczej może powrócić obraz opisany przez jednego z byłych ministrów finansów, jako “piniędzy nie ma i nie będzie”. Ten przykład wskazuje, jak duży wpływ może mieć polityka, w tym aktywność i poglądy wyborców, na poszczególne budżety domowe w nowoczesnych państwach.

W czerwcu 2019 r. rząd przyjął projekt założeń makroekonomicznych budżetu na 2020 r., z których wynika, że wzrost PKB Polski w 2020 r. wyniesie 3,7 proc., a średnioroczna inflacja 2,5 proc. Prognozy PKB i inflacji są tożsame z tymi, które zostały zaprezentowanymi wcześniej w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa (WPFP) na lata 2019-22.

Przeprowadzona w 2019 r. wypłata "trzynastej emerytury" była jednym z elementów przedstawionej w lutym tego samego roku przez PiS tzw. “piątki Kaczyńskiego”. Już wówczas, po ogłoszeniu programu, przedstawiciele rządu zapewniali, że “trzynastka” dla emerytów i rencistów to program, który rząd planuje kontynuować również w kolejnych latach. Pod koniec kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 roku. Zgodnie z ustawą, emeryci i renciści otrzymali dodatkowe świadczenie w wysokości 1.100 zł brutto (888,25 zł netto). Jak wynikało z ustawy, świadczenie przysługiwało ponad 9,8 mln świadczeniobiorcom (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty świadczenia "Emerytura plus" w 2019 r. wyniósł 10,8 mld zł.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.