Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Lekkomyślność finansowa dużo kosztuje

LEKKOMYSLNOSCFINANSCznF

Spirala zadłużenia to często efekt zderzenia dwóch czynników – niefrasobliwości i braku szczęścia. Na wiele kłopotów zapracowujemy sami, nie dostrzegając w porę sygnałów zagrożenia.

Częstym błędem Polaków jest łatwowierność w kontaktach z pożyczkodawcami. Dotyczy to zwłaszcza kontaktów z firmami parabankowymi, które specjalizują się w udzielaniu szybkich i drogich pożyczek. Efektem może być – zamiast uspokojenia sytuacji finansowej poprzez spłacenie starych długów – wpadnięcie w kłopoty znacznie większe.

Lepszym rozwiązaniem może okazać się kredyt średnio-, lub długoterminowy w bankach, albo SKOK-ach. Przy tej okazji możemy skonsolidować inne obciążenia ratalne.

Generalnie wszystkie decyzje w sprawach finansowych należy podejmować z rozmysłem. Przede wszystkim należy dobrze oszacować swoje możliwości obsługi zobowiązań starych i nowych. Zawsze, np. ratę pożyczki akceptujmy poniżej tego co wynika teoretycznie z wyliczonej przez instytucję finansową zdolności kredytowej.

Ostrożność warto też zachować przy inwestowaniu. Nigdy nie składajmy wszystkiego na jedno konto, ani – tym bardziej – nie inwestujmy w jeden rachunek giełdowy. Wybierajmy na depozyty solidne instytucje finansowe.

Jeżeli już wierzyciel stoi nad głową

Najgorszą postawą jest ucieczka od problemów. Nie ma sensu unikanie telefonów, brak odpowiedzi na maile i pisma z monitami. W niczym to nam nie pomoże – będą rosły tylko koszty upomnień, czy odsetki od przeterminowanych należności, o ewentualnych opłatach sądowych i komorniczych nie wspominając. Znacznie lepiej jest rozmawiać – może uda się wynegocjować dogodniejsze terminy spłaty, odłożyć je, by w międzyczasie zdobyć pieniądze na najbardziej drażliwe zobowiązania.

Kiedy jesteśmy drobnymi przedsiębiorcami

Niestety, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą odpowiadają wobec kontrahentów i fiskusa całym swoim prywatnym majątkiem, w tym współmałżonka. Tak więc fiasko biznesowe może skutkować utratą mieszkania, lub domu, bądź cennych rodzinnych pamiątek. Jak temu przeciwdziałać? Najprościej poprzez ustanowienie rozdzielności majątkowej małżonków. Wówczas, jeśli pojawią się kłopoty, wierzyciele nie będą mieli dostępu do majątku małżonka.

Oszczędności zawsze pomogą

Zasadą powszechnie podnoszoną przez fachowców jest reguła jednej pensji. Oszczędzanie jest receptą na kłopoty finansowe. Zawsze powinniśmy mieć zapas finansowy w wysokości jednomiesięcznych dochodów rodziny. Przecież nigdy nie wiemy, kiedy życie sprawi nam przykrą niespodziankę, np. dziecko nagle zachoruje i trzeba będzie zapłacić za wizytę u specjalisty, bo kolejki do gabinetów NFZ są wielomiesięczne.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.