Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Leki refundowane oraz bezpłatne dla seniorów i dzieci

NOWETANSZELEKICznF

Leki przeciwko padaczce, depresji i łuszczycy dopisano na obowiązującą od 1 listopada 2016 r. listę leków refundowanych. Jednocześnie w wykazie bezpłatnych leków dla seniorów znalazło się o 20 więcej niż poprzednio, czyli 1149 specyfików. Natomiast od 2017 r. szczepienie dzieci przeciw pneumokokom sfinansuje budżet państwa.

Na nową listę refundacyjną Ministerstwo Zdrowia dopisało 131 leków, a dla 67 produktów dodano wskazanie off-label (czyli poza zarejestrowanym wskazaniem). W obwieszczeniu nie znalazły się 22 leki poprzednio refundowane.

Dla 140 produktów obniżono urzędowe ceny zbytu (w tym dla 103 produktów w ramach listy aptecznej - od 312,39 zł do 1 gr). Dopłata pacjenta spadnie dla 366 produktów (od 151,28 zł do 1 gr), a wzrośnie dla 525 (od 1 gr do 139,70 zł). Ceny detaliczne spadną dla 827 produktów (od 329,05 zł do 1 gr), a wzrosną dla 108 (od 2 gr do 98 gr).

Więcej bezpłatnych dla 75+

W drugim już wykazie darmowych leków dla osób po 75. roku życia znalazło się 1149 preparatów, czyli o 20 więcej. Wprowadzono m.in. daivobet - żel stosowany u dorosłych w leczeniu łuszczycy skóry głowy oraz łuszczycy plackowatej. Refundowany jest także adenuric stosowany w określonych przypadkach leczenia przewlekłej hiperurykemii u dorosłych pacjentów. Kolejnymi substancjami czynnymi wpisanymi do wykazu są: diacomit i valdoxan.

Przeciw nowotworom

W ramach katalogu chemioterapii refundacją w nowym wskazaniu off-label objęto lek Erwinase. Chodzi o określone przypadki leczenia pacjentów poniżej 18. roku życia z chłoniakami limfoblastycznymi T-komórkowymi i preB-komórkowymi. W ramach programów lekowych refundacją objęto Torisel (w leczeniu zaawansowanego raka nerkowokomórkowego) i xalkori (w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca).

Kolejna lista leków refundowanych, wraz z wykazem leków dla seniorów, będzie opublikowana 1 stycznia 2017 r..

Także od tego dnia

wszystkie dzieci będą szczepione przeciw pneumokokom

Minister zdrowia podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym obowiązkowymi szczepieniami przeciw pneumokokom będą objęte wszystkie dzieci urodzone od 1 stycznia 2017 r.. Koszty szczepień będą finansowane z budżetu resortu.

Obecnie obowiązkiem szczepienia przeciwko pneumokokom objęte są dzieci urodzone przed 37. Tygodniem ciąży i te z masą urodzeniową poniżej 2,5 kg. Ze wskazań medycznych szczepione są też dzieci do 5. roku życia chorujące m.in. na przewlekłe choroby serca, cukrzycę i astmę.

Decyzją ministra zdrowia od przyszłego roku obowiązkiem takiego szczepienia objęte zostaną wszystkie dzieci.

Pneumokoki są najczęstszą przyczyną pozaszpitalnych, bakteryjnych zakażeń układu oddechowego, takich jak zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok oraz zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli. Są też najczęstszą przyczyną pozaszpitalnego zapalenia płuc, zwłaszcza tego, które przebiega z bakteriemią (obecność bakterii w krwi). Najcięższą postacią zakażenia pneumokokowego jest tzw. inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP). W pojęciu tym mieści się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica) i zapalenie płuc. Pneumokoki mogą również wywoływać zapalenia spojówek, otrzewnej i stawów. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika, że współczynnik zapadalności na inwazyjną chorobę pneumokokową w Polsce w 2014 r. zwiększył się prawie trzykrotnie w porównaniu z 2007 r..

(Fot. freeimages.com)

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.