Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Kursy zawodowe podnoszą kwalifikacje

KURSYZAWODCznF

Dawno już minęły czasy, gdy wybór kierunku studiów definiował całe późniejsze życie zawodowe człowieka. Choć oczywiście jest to wciąż ważne, to zarówno pracodawcy, jak i pracownicy zaczęli dostrzegać, że samo ukończenie studiów nie wystarczy. Konieczne są kursy doszkalające, zawodowe i językowe, czasem podjęcie studiów podyplomowych. Ciągłe doskonalenie swoich umiejętności to gwarancja sukcesu na rynku pracy.

Kursy zawodowe

Na kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe często wysyła pracodawca, który chce aby jego pracownicy się rozwijali. Niestety jednak nie wszyscy stosują ten model i często trzeba samemu poszukać dróg samorozwoju. Dobrze wtedy rozejrzeć się za ofertą szkół podyplomowych, czy policealnych w swoim mieście. Wiele z nich proponuje kursy, które pozwolą rozwinąć kompetencje, ale i takie, które nauczą wszystkiego od podstaw.

Kilka lat temu na rynku pojawiło się wiele kursów z zakresu BHP i jak widać, po niemalejącej ich ilości, zapotrzebowanie na nie nadal się utrzymuje.

Kolejnym kursem, który od lat cieszy się wielkim powodzeniem, jest kurs przygotowujący do pracy na wózku widłowym. Umiejętność ta jest niezbędna, jeśli chce się podjąć pracę w magazynie.

Wiele z tego typu kursów jest darmowych lub dofinansowanych, należy więc bacznie przeglądać co proponują lokalne urzędy pracy, organizacje pozarządowe, czy Państwowa Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Szkolenia z zakresu nowych technologii

Wiele kursów i szkoleń dotyczy branży komputerowej, ponieważ rozwija się ona najszybciej i jej znajomość skutkuje zwiększonymi szansami na zatrudnienie. Mogą one dotyczyć zarówno obsługi podstawowych narzędzi komputerowych, jak i projektowania stron, czy programowania.

Warto tu zwrócić uwagę na takie inicjatywy jak: Geek Girls Carrots, czy Techkluby.

Ta pierwsza zrzesza kobiety działające w branży komputerowej, a jej celem jest rozwój kobiet oraz sprawienie, aby jak najwięcej z nich zaczęło interesować się nowymi technologiami.

Techkluby natomiast są inicjatywą istniejącą w większych miastach Polski i choć ciężko nazwać to szkoleniem czy kursem to uczestniczenie w spotkaniach, które są przez nie organizowane, może znacznie poszerzyć wiedzę o branży komputerowej, a tym samym zwiększyć szansę na zatrudnienie.

Doradca zawodowy

Aby zainwestowany w kurs czas i pieniądze przyniosły spodziewany efekt, warto wybrać się do doradcy zawodowego. Taka osoba pomoże zdecydować, jaki obrać kierunek rozwoju zawodowego i co zrobić, żeby mieć jak największe szanse na zatrudnienie w interesującym nas sektorze. Doradcy zawodowi obecnie zaczynają stacjonować przy uczelniach, służąc studentom radą i doświadczeniem. Nie oznacza to jednak, że osoby które nie studiują muszą być zdane same na siebie. Doradcy zawodowi pracują również w prywatnych biurach czy w urzędach pracy.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.