Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Komornik nie ma prawa do 500+

KOMORNIK500CznF

„Komornik, który według informacji mediów zajął świadczenie 500+ wycofał się z tej czynności” – napisał na Twitterze 9 maja 2016 r. Sebastian Kaleta, rzecznik ministerstwa sprawiedliwości.

Sprawa dotyczyła zajęcia na koncie matki szóstki dzieci z Pucka pieniędzy z programu Rodzina 500 Plus. Komornik ze Szczecinka ściągnął 3 tys. zł mimo, że przedstawiciele rządu informowali wcześniej o niedopuszczalności takiej egzekucji. Zdaniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, środki z programu 500+ oznaczane są „specjalnym tytułem”, który chroni je przed windykacją.

Kancelaria komornicza próbowała tłumaczyć, że kobieta otrzymała zawiadomienie o egzekucji w październiku ubiegłego roku. Według komornika, już wtedy matka powinna poinformować o wpływających na konto świadczeniach rodzinnych.

Jednak prawo wyraźnie chroni takie świadczenia. Mówi o tym Kodeks postępowania cywilnego w art. 833:

„§ 6. Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia integracyjne oraz świadczenie wychowawcze.”

Nie wiadomo czy komornik ze Szczecinka zmienił decyzję po samodzielnej, powtórnej analizie przytoczonego przepisu, czy też na skutek zewnętrznej interwencji. Niemniej poszkodowana kobieta (odziedziczyła egzekwowany dług po matce) powinna była zareagować od razu, czyli 16 października 2015 r., kiedy kancelaria zawiadomiła ją o zajęciu konta. Najpóźniej w momencie otrzymania decyzji o przyznaniu środków z 500+ winna była wysłać do komornika pismo informujące o przysługujących świadczeniach, powołujące się na zacytowany przepis art. 833 Kodeks postępowania cywilnego.  

(Fot. wikimedia.org)

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.