Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Kolejny rekordowy spadek bezrobocia

GUSREKORDBEZROBCznF

Stopa bezrobocia w Polsce w kwietniu wyniosła 9,5 proc., czyli lepiej od prognoz analityków - podał GUS (Główny Urząd Statystyczny). Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało kwietniowy wskaźnik bezrobocia na 9,6 proc. To najlepszy wynik od 1992 roku. W marcu 2016 bezrobocie wynosiło 10 proc..

Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła w kwietniu 172,8 tys. osób i była o 6,9 proc. niższa niż w marcu i o 1,3 proc. niższa niż w kwietniu 2015 roku.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy to ok. milion 522 tysiące, czyli była około 80 tysięcy niższa niż miesiąc wcześniej. W kwietniu do urzędów pracy zgłoszono 140,9 tys. ofert pracy, o 0,2 proc. więcej niż przed miesiącem i o 26,7 proc. więcej niż przed rokiem. Według resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, w kwietniu bezrobocie spadło we wszystkich województwach.

Eksperci dodają, że rozpoczął się okres prac sezonowych, na przykład w budownictwie, co jest kolejnym czynnikiem wpływającym pozytywnie na nasz rynek pracy.  Ich zdaniem, w kolejnych miesiącach liczba osób bez pracy będzie dalej malała.

GUS opublikował 25.05.2016 kwartalną informację o rynku pracy. Poinformował m.in., że współczynnik aktywności zawodowej w I kwartale 2016 roku wyniósł 56,1 proc. i był o 0,1 pkt. procentowego wyższy niż w pierwszym kwartale 2015 roku i o 0,4 pkt procentowego niższy niż w IV kwartale 2015.

Stopa bezrobocia w I kwartale według BAEL (Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności – prowadzone od maja 1992 r. zgodnie z metodyką Międzynarodowej Organizacji Pracy co kwartał przez GUS - badanie polegające na ankietowaniu ogólnopolskiej próby gospodarstw domowych) wyniosła 7 proc. i była niższa niż w I kwartale 2015 o 1,6 pkt proc.

Bezrobotni, według BAEL, są to osoby w wieku 15-74 lata, które spełniały jednocześnie 3 warunki - w okresie badanego tygodnia nie były osobami pracującymi; aktywnie poszukiwały pracy; były gotowe podjąć pracę w ciągu dwóch tygodni następujących po tygodniu badanym.

(Fot. freeimages.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.