Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Jeszcze tego lata bezrobocie spadnie poniżej 7 proc..

MAJ2017REKORDBEZROBOCIACznF

Świetna wiadomość dla pracowników, nieco gorsza dla pracodawców. Polskie bezrobocie w maju 2017 r. osiągnęło rekordowo niski poziom. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), okazało się najmniejsze od 26 lat. Ekonomiści przewidują, że już w lipcu może spaść poniżej 7 proc..

Nawet po – lecie tradycyjnie dobrym dla szukających zatrudnienia (prace sezonowe) – ta tendencja nie powinna się zatrzymać. Jednym z głównych powodów ma być wprowadzenie od 1 października 2017 r. obniżonego wieku emerytalnego. Zdaniem ekspertów, budżet państwa jest doskonale przygotowany do poniesienia kosztów tej operacji, ponieważ deficyt jest rekordowo niski - w maju wyniósł 0,3 proc. planowanego na cały 2017. Przyczyną jest przede wszystkim uszczelnienie poboru podatku VAT, ale ważny jest też szybki wzrost PKB.

Poprawa na rynku pracy zaczyna być widoczna niemal w całym kraju - tylko 3 z 16. województw ma bezrobocie dwucyfrowe. Ponadto można spodziewać się, że w perspektywie kilku miesięcy wielesettysięczna (niektóre szacunki mówią nawet o ponad milionie) rzesza pracowników z Ukrainy, po zniesieniu wiz przez UE, może zacząć przemieszczać się do Europy Zachodniej. Natomiast powroty rodaków z Wielkiej Brytanii po Brexicie mogą okazać się nieznaczne, ponieważ proces wychodzenia Zjednoczonego Królestwa z Unii może potrwać lata. Do tego Polacy z Wysp mogą przenosić się do innych państw anglojęzycznych na świecie o silnych i nowoczesnych gospodarkach.

Taka sytuacja i perspektywy jej pogłębiania zdecydowanie premiują pracowników. Stwarza im to możliwość choćby bardziej stanowczego upominania się o podwyżki, co powinno przełożyć się na stan budżetów domowych.

Statystyki coraz lepsze, ale są granice

Jak podał GUS, stopa bezrobocia w maju 2017 r. spadła do 7,4 proc. wobec 7,7 proc. w kwietniu. Jest na poziomie najniższym od kwietnia 1991 r.. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w maju br. 1 mln 202,1 tys. Wobec 1 mln 252,7 tys. osób w poprzednim miesiącu. Spośród zarejestrowanych bezrobotnych w maju 649,4 tys. stanowiły kobiety. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w maju wyniosła 143,1 tys., a wyrejestrowanych zostało 193,7 tys. osób.

Zdaniem ekonomistów, pytanych przez dziennikarzy PAP, stopa bezrobocia będzie nadal spadać i niewykluczone, że już w lipcu 2017 zejdzie poniżej 7 proc.. Według analityków gospodarczych, zmniejszające się bezrobocie ma też związek z poprawą koniunktury. Ich zdaniem, niedobory kadrowe stają się faktem, a firmy w coraz mniejszym stopniu mają dostęp do odpowiednich kandydatów. Do tego stopa spada najszybciej w tych województwach. Jednak w kilku polskich powiatach bezrobocie nadal wynosi ponad 20 proc., m.in. w bartoszyckim, braniewskim i szydłowieckim. Z drugiej strony przybywa powiatów, gdzie bezrobocie praktycznie nie występuje, bo spadło poniżej 3 proc.. Dzieje się tak głównie w wielkich aglomeracjach.

Trudnym do rozwiązania problemem pozostaje jednak zwiększający się, w ogólnej liczbie Polaków bez pracy, udział grupy długotrwale bezrobotnych – w połowie 2017 r. było to ponad 50 proc. zarejestrowanych. Do tego co 4. z 10. polskich bezrobotnych w ogóle nie planuje szukania pracy.

(Rys. pixabay.com)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.