Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Jak oszczędzać na ogrzewaniu?

OGRZEWANIECznF

Najmniej opłacalne jest ogrzewanie olejem opałowym i energią elektryczną. Gdy pozwala nam na to budżet domowy, to warto zastanowić się nad nowoczesnymi rozwiązaniami takimi jak pompy ciepła czy rekuperacja. Jednak inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii są dosyć kosztowne i zwracają się najczęściej po wielu latach.

Istnieje kilka prostych sposobów na to, aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie:

 

- Pozakładaj na grzejniki termostaty. Taki zabieg pozwoli w pełni kontrolować temperaturę w pomieszczeniach. Powinna ona wynosić w granicach 19 - 21 stopni. W łazience może być ona nieco wyższa, a z kolei w sypialni trochę niższa niż w pozostałych pomieszczeniach. Temperatura niższa o 1 stopień, oznacza o 10 proc. mniejsze rachunki za ogrzewanie. Gdy wyjeżdżamy na dłużej z domu, to należy obniżyć temperaturę nawet o kilka stopni. Jednak nie należy jej zbyt mocno redukować, gdyż może to spowodować wystudzenie i zawilgocenie mieszkania.

- Grzejniki nie powinny być niczym zasłonięte. Nawet zasłony i grube firany potrafią zakłócić obieg ciepła w mieszkaniu

- Sprawdź szczelność okien. Jeśli są stare to wymień je na nowe.

- Pomieszczenia w okresie grzewczym należy wietrzyć raz na dzień, krótko ale intensywnie. Należy pamiętać, aby w tym czasie przykręcić termostaty na grzejnikach.

- W słoneczne dni należy odsłaniać okna. W ten sposób możemy za darmo pozyskać ciepło do naszego mieszkania.

 

Ponadto gdy jesteśmy właścicielami domu, to należy zastanowić się nad dociepleniem budynku. W podjęciu tej decyzji pomoże nam audyt energetyczny, ponieważ ekspert wskaże nam miejsca, przez które "ucieka" najwięcej ciepła z naszego domu.

Istotną sprawą jest oczywiście rodzaj paliwa, jaki stosujemy do ogrzewania budynku. Najtaniej od lat wychodzi opalanie drewnem i węglem. Jest ono jednak dosyć pracochłonne. Ponadto musimy mieć miejsce do składowania opału. Dlatego dla niektórych lepszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie gazem ziemnym. Jest ono droższe ale za to praktycznie bezobsługowe. Z kolei najmniej opłacalne jest ogrzewanie olejem opałowym i energią elektryczną. Gdy pozwala nam na to budżet domowy, to warto zastanowić się nad nowoczesnymi rozwiązaniami takimi jak pompy ciepła czy rekuperacja. Jednak inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii są dosyć kosztowne i zwracają się najczęściej po wielu latach. Dlatego opłacalne są one przeważnie przy nowo budowanych domach.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.