Służby skarbowe wychwytują coraz więcej osób podstępnie wciągniętych w przestępcze spirale. Gangi wyłudzające podatek VAT kuszą głównie ubogich i bezrobotnych. Proponują pomoc w założeniu i prowadzeniu zyskownej działalności gospodarczej, nierzadko na wysokich stanowiskach prezesów, lub członków zarządów spółek prawa handlowego. W rzeczywistości chodzi im o znalezienie „słupów” - naiwnych, którzy pomogą w ukryciu śladów przestępstw.
W ten sposób – najczęściej nieświadomi swojej rzeczywistej roli – ludzie stają się t.zw. „słupami”. Celem działania takiego „słupa” jest wystawienie faktury z podatkiem VAT na jeden z wielu podmiotów funkcjonujących w przestępczej karuzeli - zorganizowanej grupie przestępczej. Rolą uczestników jest uprawdopodobnienie wiarygodności fakturowanych transakcji, by w efekcie końcowym doprowadzić do wyłudzenia z budżetu państwa podatku VAT, który na wcześniejszym etapie nie został wpłacony. Kwoty wyłudzonego podatku są olbrzymie. Ministerstwo Finansów rozpoczęło więc specjalną kampanię pod hasłem: "Nie daj się zrobić w słupa". Ma ona ostrzegać przed zagrożeniem i konsekwencjami.
Zdaniem fiskusa, oszustwa na karuzelach podatkowych to przestępczość na olbrzymią skalę, zagrażająca podstawom finansów publicznych. Celem procederu jest najczęściej wyłudzenie podatku VAT, który w rzeczywistości nigdy wcześniej nie został zapłacony, ale także uniknięcie opodatkowania. Celem karuzeli może być także wprowadzenie do obrotu towarów z nielegalnych źródeł, np. z przemytu, lub pranie pieniędzy. Taki proceder pozwala również na takie obniżenie cen towarów, by poziom cen stosowany w wyniku tego rodzaju oszustw był nie do osiągniecia przez uczciwego przedsiębiorcę i niszczył uczciwą konkurencję.
Oferty takich dochodów powinny od razu zaniepokoić każdego z nas. Urzędnicy ministerstwa starają się bowiem apelować nie tyle do patriotyzmu gospodarczego, ile do zagrożeń karnych dla uczestników takiego procederu. Przedstawiciele fiskusa deklarują, że chcą uświadomić wszystkim potencjalnym ofiarom grup przestępczych, które otrzymały propozycję pełnienia roli „słupów” bądź „buforów”, że za oszustwa podatkowe grożą kary - nie tylko z kodeksu karnego skarbowego, ale również kodeksu karnego. Wymieniają co – na przystąpieniu do karuzeli podatkowej - można stracić:
Więcej informacji o akcji "Nie daj się zrobić w słupa" można znaleźć na stronie www: slupczyoszust.pl
(Fot. freeimages.com)