Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

WYNAJACMIESZKANIECznF

Wynajęcie nieużywanego przez nas mieszkania to dobra metoda podreperowania domowego budżetu. Jak jednak znaleźć wypłacalnego i spokojnego najemcę? Takiego, który regularnie będzie płacił czynsz i nie zdemoluje naszego lokalu.

Sprawdź wiarygodność najemcy

 Kiedy już umówimy się z kimś, kto odpowiedział na nasze ogłoszenie, to zacznijmy od rzetelnego sprawdzenia czy jest tym za kogo się podaje. Nie trzeba od razu zatrudniać detektywów. Wystarczy prośba o okazanie dwóch dokumentów potwierdzających tożsamość – dowodu i paszportu, bądź dowodu i prawa jazdy itp. Zdarzają się bowiem wypadki wynajęcia mieszkania przez ludzi z podrobionymi dokumentami, a zawsze łatwiej sfałszować jeden niż dwa.

Nadmiarem ostrożności nie będzie też sprawdzenie danej osoby w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Można poprosić potencjalnego najemcę o przedstawienie raportu BIK o sobie. To zminimalizuje ryzyko niewypłacalności lokatora, chociaż częstszym sposobem jest żądanie wpłacenia kaucji przed przekazaniem kluczy. Taka kaucja to zwyczajowo równowartość czynszu za trzy miesiące. Nie tylko zabezpiecza bieżące opłaty, ale również koszty ewentualnych zniszczeń.

Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Warto też szukać lokatorów poprzez wyspecjalizowanych pośredników, którzy mogą wziąć na siebie ryzyko związane z nieuczciwymi najemcami. Ponadto tacy pośrednicy mają m.in. dostęp do zbioru dokumentów zastrzeżonych Związku Banków Polskich. Dzięki temu mogą sprawdzić np. czy dokumenty okazane przez przyszłego najemcę nie zostały skradzione.

Zadbaj o odpowiednie dokumenty

I na końcu, chociaż nie najmniej ważna – umowa. Powinna dokładnie określać czas jej trwania i okres wypowiedzenia, adres wynajmowanego mieszkania, jego stan techniczny i wyposażenie. Nadto, precyzyjnie trzeba zapisać możliwe powody wypowiedzenia umowy przed terminem i przez wynajmującego, i przez najemcę. Celowe będzie podanie obowiązków stron takiej umowy w zakresie napraw, remontów, czy podnajmu.

Od 2010 r. działa nowa ustawa o ochronie praw lokatorów. Jej konsekwencją jest m.in. forma tzw. umowy okazjonalnej. W tym przypadku należy dołączyć do niej akt notarialny oświadczenia lokatora o zobowiązaniu do dobrowolnego poddania się egzekucji i opuszczenia mieszkania oraz wskazania przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w razie eksmisji. W końcu potrzebne będzie oświadczenie właściciela, lub osoby posiadającej tytuł prawny do takiego zastępczego lokalu, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących we wskazanym lokalu.

Umowa najmu nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Jednak uzyskane z niej wpływy muszą być rozliczane z tytułu podatku dochodowego.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: Kredyt hipoteczny

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.