Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Internet dla seniora - to możliwe!

INTERNETDLASENIORACznF

Polscy seniorzy nieufnie traktują nowoczesne technologie - zjawisko cyfrowego wykluczenia szczególnie mocno dotyka tej właśnie grupy. Tymczasem nie tylko pozbawia ich to cennej pomocy w codziennym życiu, ale też coraz silniej izoluje od społeczeństwa, tworząc niebezpieczne poczucie alienacji i osamotnienia.

Badania CBOS (Internauci 2015) pokazują skalę problemu - mimo prowadzonych od lat działań, tylko 15% osób w wieku powyżej 65 lat korzysta z możliwości oferowanych przez Internet. Odsetek dla osób w wieku 55-64 lata jest już wyższy i wynosi 39% - wciąż jednak większość starszych ludzi nie potrafi poruszać się w sieci.

Tymczasem Internet oferuje seniorom znacznie więcej niż rozrywkę - pozwala bowiem:

  • skontaktować się z urzędami,
  • skorzystać z oferty służby zdrowia,
  • zaplanować zakupy (oraz budżet domowy),
  • bez wychodzenia z domu uzyskać dostęp do swojego konta,
  • pozostać na bieżąco z wydarzeniami kulturalnymi,
  • utrzymać kontakt z rodziną lub rówieśnikami.

Korzystanie z komputera stanowi ponadto znakomity sposób na utrzymanie aktywności umysłowej – szczególnie wskazanej w profilaktyce wielu schorzeń związanych ze starością.

Zarówno Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, jak i inne instytucje prowadzą zajęcia edukacyjne dla osób starszych - niedawno pisaliśmy o prowadzonym przez Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej programie „Senior na plus! Warsztaty z edukacji finansowej dla osób 55 plus” – warto skorzystać z bogatej i bezpłatnej oferty zajęć komputerowych.

O szczegóły możemy zapytać w urzędzie gminy – wiele akcji prowadzonych jest nawet na szczeblu lokalnym.

Wybieramy sprzęt dla seniora

Chociaż dostęp do Internetu oferują nawet nowoczesne telefony i zegarki (tzw. smartwatche), z punktu widzenia seniora najlepszą inwestycją pozostanie tradycyjny komputer lub laptop. Przyczyny są oczywiste – duży ekran oraz wygodna klawiatura zapewniają maksymalny komfort obsługi.

Podczas wyboru sprzętu nie musimy na szczęście szczególnej wagi przykładać do jego mocy i wydajności – do zastosowań domowych oraz Internetu wystarczy sprzęt ze średniej półki, a pozbawienie go elementów niezbędnych dla graczy (na przykład dedykowanej karty graficznej) pozwoli nam ograniczyć jego cenę.

Są jednak elementy, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę:

  • Dobrej jakości ekran o odpowiednio dużej przekątnej. Jeżeli poszukujemy laptopa – wygodniejszy będzie model z ekranem 17,3 cala, powinien mieć również odpowiednią jasność;
  • Wygodna klawiatura i mysz. Stosowane w laptopach gładziki wymagają sporej precyzji, ich obsługa nie jest również tak intuicyjna jak tradycyjnej myszy;
  • Kamera internetowa – w laptopach jest standardem, do komputera stacjonarnego powinniśmy ją dokupić;
  • Dobrej jakości słuchawki lub głośniki – zbyt cichy lub niewyraźny dźwięk może bardzo utrudnić komunikację.

Informujemy seniora o możliwościach i zagrożeniach

Internet to prawdziwa skarbnica informacji – nie jest jednak pozbawiony wad. Podobnie jak w życiu, osoby starsze narażone są na ataki oszustów, zarówno za pośrednictwem portali społecznościowych, jak i poczty e-mail. Wciąż popularna jest metoda „na wnuczka” – o tym, jak zminimalizować związane z nią ryzyko napisaliśmy tutaj.

Nie tylko żywi oszuści mogą zagrozić bezpieczeństwu seniorów – niebezpieczne są wszelkiego rodzaju wirusy i trojany.  O ochronie (zwłaszcza w kontekście e-bankowości) pisaliśmy w tym artykule.

Zainwestujmy w dobrej klasy program antywirusowy, warto również spytać dostawcę Internetu o możliwość ograniczenia dostępu do potencjalnie niebezpiecznych stron (często nazywa się to kontrolą rodzicielską).

Regularnie powinniśmy sprawdzać stan ochrony komputera osoby starszej – może to oszczędzić wiele problemów na przyszłość.

Słowa kluczowe: bankowość elektroniczna

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.