Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Handel, a nie badania

POKAZYMEDYCZNEUOKIKCznF

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ostrzegł przed nieuczciwymi działalaniami firmy NMedical. Zaprasza ona na badania, które okazują się pokazem handlowym. Ponadto naciągnięci konsumenci skarżą się, że NMedical nie uznaje prawa odstąpienia od umowy. Nieuczciwe przedsiębiorstwo działa również pod nazwą NovuMedical. UOKiK w czerwcu 2018 r. wszczął postępowanie w tej sprawie, lecz niestety wiele osób wcześniej dało się oszukać. To nie pierwszy taki proceder, którego ofiarami stali się głównie starsi Polacy.

Firma oferuje udział w swoim programie medycznym. Umowy zawiera głównie z osobami starszymi. Podstawą do podjęcia działań były liczne zawiadomienia rzeczników konsumentów z całej Polski. Ze skarg konsumentów wynika, że zapraszani byli na bezpłatne badania stanu zdrowia. Rzekome badanie wykonywane było jednak nie przez wykwalifikowanych lekarzy czy pielęgniarki, ale przez przedstawicieli spółki. Ponadto skuteczność urządzenia do tego badania nie była potwierdzona testami klinicznymi.

W oczekiwaniu na wyniki ludzie zapraszani są do udziału w prelekcji dotyczącej m.in. zalet stosowania pola magnetycznego w leczeniu różnych schorzeń. Po zakończonym wykładzie odbywają się indywidualne konsultacje i interpretacja wyników badań. Z dotychczasowych ustaleń UOKiK wynika, że przedstawiciele NMedical sugerują konsumentom, że cierpią na różne choroby, a stan ich zdrowia jest zagrożony. Remedium na to jest program medyczny, obejmujący m.in. matę rehabilitacyjną. Koszt programu to ponad 5,5 tys. zł.

Konsumenci skarżą się też, że nie mogą odstąpić od zawartych umów. Przedsiębiorca bowiem twierdzi, że ustawa o prawach konsumenta, która dotyczy m.in. osób kupujących na pokazach, nie obowiązuje przy umowach o usługi medyczne. Zdaniem UOKiK, ustawowe wyłączenie prawa odstąpienia nie stosuje się do umów zawieranych przez NMedical.

"Seniorzy coraz częściej otrzymują zaproszenia na rzekomo „bezpłatne” badania, które w rzeczywistości są pokazem handlowym. Firmy chcą wykorzystać to, że nie można odstępować od umów o usługi medyczne zawarte na pokazach. Interpretują ten przepis na swoją korzyść. Zapominają jednak, że to wyłączenie dotyczy usług zdrowotnych, które są wykonywane przez osoby z fachową wiedzą medyczną, a nie pracowników marketingu" – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Urząd obecnie bada kwestię odmowy odstępowania od umów o usługi medyczne. Poza postępowaniem przeciwko NMedical w toku są działania w sprawie Centrum Medycznego św. Franciszka (inna nazwa: Mazowieckie Centrum Medyczne) oraz przeciwko MedicalM2 (inna nazwa Centrum Medyczne Rehabilitacji i Fizjoterapii).

Aby nie dać się oszukać na pokazach handlowych należy przede wszystkim uważnie czytać zaproszenia na takie spotkania. Nawet wtedy kiedy mówią one tylko o badaniach to można znaleźć w niech ostrzegawcze wskazówki – np. informację o prezentacji jakichś produktów. Wiadomo, że jeśli jakaś firma organizuje spotkanie, które pociąga za sobą koszty, to musi na tym zarobić, a więc zapewne będzie chciała nam coś sprzedać. Powinniśmy też uważać na "darmowe prezenty" – z reguły to tylko wabik, by wcisnąć nam drogi produkt, którego inaczej trudno się pozbyć. Musimy też wystrzegać się wszelkich umów o sprzedaży ratalnej, podpisywania weksli itp. Jeżeli przekonamy się do oferowanego produktu, to lepiej zapiszmy dokładnie jego nazwę, a następnie poszukajmy w Internecie opinii o nim oraz sklepów, które oferują taki towar. Może okazać się, że cena bez "atrakcyjnych" warunków sprzedaży ratalnej będzie znacznie niższa. Krótko - na takich pokazach niczego nie kupujemy i nie podpisujemy żadnych umów. W przypadku wątpliwości lub problemów można zadzwonić na infolinię konsumencką 801 440 220 lub 22 290 89 16, napisać maila na adres: porady@dlakonsumentow.pl, skontaktować się z rzecznikiem konsumentów lub Inspekcją Handlową.

Fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.