Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

GUS: Słabe finanse polskich rodzin

GUSFINANSERODZINYCznF

Główny Urząd Statystyczny (GUS) przedstawił mało optymistyczny raport "Jakość życia w Polsce". Potwierdza on powszechną wiedzę o niepokojąco słabych finansach większości rodaków. Aż połowa gospodarstw domowych w Polsce nie jest w stanie znaleźć pieniędzy na nieoczekiwany wydatek w wysokości zaledwie tysiąca złotych.

Ponadto z górą 8 proc. polskich rodzin ma regularne zaległości w podstawowych opłatach za gaz, elektryczność, wodę, wywóz nieczystości, podatki od nieruchomości i innych związanych z użytkowaniem mieszkania. Kolejnym przykładem potwierdzającym słabą kondycję finansową Polaków jest wysoki udział wydatków na żywność w ich familijnych budżetach – to niemal jedna czwarta.

Według najnowszej analizy GUS, przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny gospodarstwa domowego w 2014 r. wyniósł 1712 zł (pomniejszony o zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne). Nic dziwnego więc, że prawie 40 proc. polskich rodzin zadeklarowało, że nie starcza im na przynajmniej jeden tydzień wakacji raz w roku, a ponad 5 proc. przyznało, że brakuje im na żywność. Natomiast z badań przeprowadzonych w 2015 r. wynika, że z przyczyn finansowych jedna dziesiąta gospodarstw domowych nie miała samochodu.

W sumie co trzeciemu gospodarstwu domowemu brakuje pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Tylko co dziesiątej rodzinie w naszym kraju w 2014 r. starczało pieniędzy na wydatki bez specjalnego oszczędzania.

(Fot. freeimages.com)

Słowa kluczowe: zadłużenie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.